Стефан Янев отново би застанал на поста министър-председател, ако вземе третия мандат. Това стана ясно от думите му в ефира на бТВ.

Бил съм в този кабинет, изпълнявал съм тази длъжност. Показал съм че мога, добре или зле. Бих поел тази отговорност, ако са спазени тези условия, лидерът на "Български възход".

Не е въпрос на искане, а за възможност за диалог и очертаване на приоритетите на българското общество. Трябва да погледнем по-напред и да помечтаем за това каква България искаме да имаме след 10-20 години. Лично аз мечтая за една България, която на първо място запазва националната държава с български флаг и език, посочи Янев.

Според него всички партии би трябвало да могат и да искат да водят диалог за реализирането на важните цели пред страната.

По време на предизборната кампания диалогът като че ли беше сгрешен - беше фокусиран върху лепенето на етикети кой къде е сгрешил. Сега е много трудно да се промени курса на диалога, посочи Янев. Според него обаче неговата партия е провела позитивна кампания, а сега търси диалог с всички в парламента. Разказа дори че по време на предизборната кампания някои са го съветвали да си избере врагове, по които да стреля, но той отричал този подход.

Ако вземем третия мандат, ще го приемем съвсем отговорно пред очите на всички български граждани и ще търсим диалог за национални цели. 200+ депутати изглежда невъзможно и нелогично. 160+ е възможно, но не искам да коментирам по партии. Основата на появяването на това мнозинство е са неговите цели, оцени ситуацията Янев.

Политическата криза пък отчасти се дължи на прекомерното говорене по някои теми като например корупция.

Безкрайното говорене на темата не я прави по-лека и не я решава. Това става през законодателството и съответните правила. Припознаваме този тип законодателство и в неговото усъвършенстване, каза още Янев.

Да не търсим врага с партиен билет, а начина на решаване на проблема, призова лидерът на "Български възход".

Мнозинството трябва да е в състояние да носи отговорност, на приоритети, по които има съгласие, че ще се определи определено време. От там нататък трябва да се работи върху коалиционно споразумение, обясни той. 

Залитането към технократски кабинет без ясно мнозинство, което да носи отговорността за неговите действия, е малко рисковано, вярва той, а държавата не била играчка. Изрази и надежда, че в близките 6 месеца ще има такова мнозинство.

Така Янев отхвърли идеята на Христо Иванов за технически кабинет, който да се обедини около пет основни приоритета. На тази идея като че ли се съгласи и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

Той не изключи нито една от партиите в парламента, с която би водил преговори.

Когато гледаме приоритетите да кажем, че еврозоната е приоритет, важен и за членството ни в Европейския съюз. Подобен въпрос е и за Шенген - значим е и за вътрешнополитическия живот на страната, и за членството ни, коментира той. Потвърди, че подкрепя опитите да се ползва отворения прозорец за влизането в еврозоната, но преди всичко трябва да се гледан националните приоритети.

Даването на оръжия за Украйна не трябва да е въпрос, който да касае съставянето на правителство, защото вече бил решен - даваме оръжие според възможностите си.

Ние трябва да бъдем много отговорни към българската армия и да не намаляваме възможностите ѝ, посочи Янев. Обясни и за принципа на каскадността, който бил спазен при решаването да се даде оръжие на Украйна - щом нещо излиза от армията ни, то друго трябва да влезе.

Фактът, че служебното правителство работи без парламент или с такъв, който има други приоритети, може да го направи неефективно, според бившия служебен премиер. 

Моят опит показва точно обратното - дали правителството е служебно, или не, то е правителство на Република България. Независимо дали е назначено от парламента или от президента, има конституция и закони и всеки един от нас е отговорен първо пред тях. Съмнявам се, че президентът се меси в работата на министрите. Разбира се, че този, който назначава, съветва, но нямам спомени да е казвал "прави това" и "прави онова". Може да критикува, но ако някой си мисли, че президентът осъществява контрол над работата на всеки министър, мисля, че е несериозно, каза още Янев.