Божидар Димитров беше позорно изгонен от заседстелната зала на общински съвет - Пловдив, след опит да вземе думата извън регламента при обсъжданията на проекта за бутафорната крепост на Небет Тепе. Браво, пловдивчани!
Това написа на стената си във Фейсбук пловдивчанин, който присъства на обсъждането на проекта.
За обсъждане на облика на Небет тепе кметът на града инж. Иван Тотев покани всички желаещи да си кажат мнението по преработения и одобрен от Министерство на културата проект за "реставрация" на Нeбет тепе на арх. Юлий Фърков.
Публичното обсъждане се превърна в истински бунт срещу директора на Националния исторически музей.
Директорът на НИМ напусна сградата, обиден на пловдивчани, че не са му позволили да се намеси в обсъждането, по време на което се опита да атакува експерти, участвали в смехотворното възстановяване на Пернишката крепост. Димитров обясни, че, според него, крепостта Кракра е единствената несполучлива реставрация у нас.
Нито един от участниците в дебата (основно архитекти) не се изказа позитивно за проекта за Небет тепе на арх. Фърков. Те попитаха кмета Иван Тотев защо не е проведен международен конкурс, но той не отговори на въпроса.
Припомняме, че проектът е свързан с реставрация, експониране и рехабилитация на археологическия обект. Предвидено е озеленяване, ново осветление и отварянето на нов подход към обекта от страна на бул.“6-ти септември“.
Обемът на крепостните стени ще бъде вдигнат, там където е възможно, а в 14-метровата четвъртита кула ще има музей. Задължително условие при проектирането на хълма ще бъде да има рампа за хора с увреждания. Тракийското светилище, открито при последните разкопки ще бъде експонирано, а останките от друго още по-старо светилище ще бъдат маркирани.
От местната администрация увериха, че са отворени за алтернативни мнения за бъдещето на Небет тепе и не бързат да надграждат крепостните стени или да прокарват ексалатор от подлеза при тунела към върха, както е записано в идейния проект на арх. Фърков.
В преработената версия на проекта се акцентира върху тракийския период на хълма, затова името на идейния проект е Акропол на одрисите. Местната архитектурна колегия представи негативно становище, тъй като този замисъл обезличава цялостната стойност на Небет тепе, населяван още от бронзовата и ранно-желязната епоха.
TrafficNews.bg
Още от категорията