Лидерът на "Воля" Веселин Марешки поиска за партията си централата на СДС – емблематичната сграда, символ на демокрацията, на столичната ул. "Раковски" 134.
Синята партия трябва да освободят дългогодишния си дом след като не успя да влезе в парламента на последните парламентарни избори. По-закон само формации, минали самостоятелно над 1% на изборите, имат право на централа и субсидии от държавата.
Централата на СДС е една от трите сгради, за които е отправил искане Марешки, пише "24 часа". Преди 2 седмици в областната управа на София е постъпило писмо от лидера на "Воля"със заявка, в която бизнесменът и настоящ зам.-председател на Народното събрание изказва предпочитанията си освен за централата на СДС и за тези на ДСБ на "Витоша” 18 и на АБВ на "Врабча” 23.
Последната дълго време беше "дом” на бившата партия на Симеон Сакскобургготски - НДСВ, но след като тя не е парламентарна сила, помещенията ѝ бяха отнети. Досега в нея се помещаваше и партията на експрезидента Георги Първанов АБВ, която обаче остана извън парламента.
"Глас народен” на Светльо Витков, които бяха част от Реформаторския блок и ДСБ, която участва в изборите като "Нова република” също трябва да останат без партийна централа.
Друга от партиите в Реформаторския блок - "Движение България на гражданите” на Меглена Кунева, така и не се възползва от предоставената ѝ от държавата централа и остана в апартамента на ул. "Будапеща”, за който плаща пазарен наем.
Областната управителка на София Диана Тонова вече е разпратила писма с предизвестия за освобождаване на имотите до всички партии в държавни централи, които останаха извън парламента, съобщи в петък в парламента служебният премиер Огнян Герджиков. Той обясни, че това е наложително, защото партиите не отговарят на законовите условия. Даден им е едномесечен срок да напуснат централите си, който тече от момента на получаване на предизвестията - това ще е най-късно в понеделник или вторник.
Партиите обаче имат възможност да обжалват решението на областната управа пред ВАС съгласно разпоредбите на Административнопроцесуалния кодекс. Дори и решението на съда да не е в тяхна полза, това ще забави изнасянето им поне с няколко месеца, обясниха юристи.
Още от категорията
Василев: Добре е да имаме правителство,но няма да подкрепим Росен Желязков за премиер