"Не е сериозно да искаш оставката на министър за една дума", заяви бившият ръководител на министерството на отбраната Стефан Янев в ефира на bTV.. Според него премиерът Кирил Петков не познава институционалната среда, защото той не може да го освободи еднолично това прави парламентът. Янев заяви, че е искал да види точно с какви аргументи ще бъде приета неговата оставка в Народното събрание.

"Не бих казал, че е имало конфликт с премиера, но има дълбоко неразбиране кой е националния интерес и как той да бъде защитен", каза Янев. Ще участвам в партия само с подходящите хора без вождизъм, каза бившият военен министър.

Въпросът с партията е много особен и вече започвам да усещам, че има внушение в медийното пространство. В българския дневен ред като че ли на мода е вождизма и всеки да каже „аз, аз, аз ще правя, аз ще…“, но моето скромно разбиране е, че партия се прави от хора, когато едни хора търсят политическо представителство, когато едни хора търсят единомислие в тяхната визия за развитие на държавата като начин за решаване на определени проблеми, те се събират и правят партия. Ако аз успея да намеря такива хора да се включат в този процес, може би бих участвал в такава партия, но нека да не говорим с „аз“, а да говорим за „ние“, когато се стигне до този момент“, коментира Янев.

Бившият военен министър отбеляза, че няма да откаже да бъде лидер на такъв проект, ако тези хора го изберат. По думите му в политическия проект „тези хора преди всичко трябва да обичат България". „Това, което съм казвал, преди всичко да бъдат българофили, защото напоследък една от разделителните линии в обществото е на базата на фили и фоби. Нека да не бъдем фили и фоби в някакъв глобален смисъл да мислим за себе си, за бъдещето на България, за запазването на държавността, за запазването на нашата ценностна система и за това да ни има като българи и като българска държавност, която е запазила своите традиция, самобитност, култура и всичко останало“, каза Янев.

Според него вероятно има вече съществуващи партии, с които споделят отчасти общи виждания, но тя нямат нужната представителност. „Нека да помислим и за един друг момент, а ние като че ли свикнахме, че нашите избори се провеждат с една такава избирателна активност 30-40%. Тоест в момента нямат представителност една голяма част от хората, имам едно мълчаливо мнозинство, което не е представено в българския политически живот“, каза Янев.

Той обаче отказа да коментира къде ще се позиционира една нова партия с негово участие в политическия спектър, а според него трябва да се чуе от какво имат нужда българските граждани. Янев отбеляза обаче, че в тази ситуация ситуация на взаимно препокриващи се кризи сякаш се забравя основната криза - демографската. А за нейното решение трябва да има подобряване на бизнес средата, за да се върнат нашите сънародници от чужбина. „БСП да си оправят вътрешните проблеми“ „БСП имат право да се притесняват от много неща, но в случая аз не говоря, че съм тръгнал и сме направили екип, който ще прави някакви рейдърски атаки, да атакуват една партия или друга, за да вземем структурите им", каза Янев. „Те по-добре да се да се замислят за самия си вътрешен дневен ред и вътрешнопартийния си живот, защото с това, което наблюдаваме през годините, проблемите им са по-скоро вътрешни, отколкото някой отвънка да ги заплашва“, коментира Янев.