В Деня на здравния работник - 7 април, ни се искаше да напишем нещо мило за лекарите. Но... вместо това разбираме, че болници буквално дерат пациенти в спешните отделения и кабинети! Оказва се, че дежурният лекар може да ни поиска пари за оказана помощ, ако състоянието ни не е животозастрашаващо.
"Според закона за здравето спешно състояние е остро или внезапно възникнала промяна в здравето на човека, която изисква незабавна медицинска помощ, като същата е насочена към предотвратяване на смърт, тежки или необратими увреждания на жизнено значими органи и системи и усложнения при родилки, застрашаващи здравето и живота на майката или плода. Самите спешни състояния са подробно определени в медицински стандарт "Спешна медицина", обясниха от здравното министерство, цитирани от в. "Телеграф". Така, ако пациент потърси помощ в неотложно звено, но се окаже, че състоянието му не е тежко, болницата може да го таксува.
"Миналия месец усетих болки ниско в корема. Бременна съм в седми месец, а беше късно вечерта. Със съпруга ми отидохме в "Майчин дом". Там ме погледнаха с ехограф и ме накараха да заплатя 75 лева за прегледа. На касата ми обясниха, че през февруари е издадена наредба всеки преглед в спешното отделение, който не е оценен като спешен, да се заплаща, обяснява Мария.
Същия пример споделя и друга бременна, потърсила помощ в "Шейново". Баща разкри как 4-годишният му син се събудил в 1 часа през нощта с плач и силни болки в ухото. Родителите завели детето в ИСУЛ, където лекарят им казал, че трябва да платят 30 лева.
Още от категорията
ПП-ДБ: Ако Борисов се е съгласил за санитарния кордон, може да има лидерска среща