Парите за култура трябва да се разпределят с участието на творците от различните гилдии, а не от служители на общината, както е сега. Това заяви на пресконференция днес народният представител от Патриотичния фронт Славчо Атанасов. Той пое ангажимента след ноември месец наредбата за финансиране да бъде променена, така че решенията за финансирането на културните прояви да бъдат взимани с гласовете на пловдивските творци. Той припомни, че в мандат 2007-2011 това вече е правено и е давало добри резултати.

По тази причина общинските съветници от Патриотичния фронт внасят промени в наредбата за реда и условията за финансиране на събития и включването им в културния календар на Община Пловдив, съобщи Слави Георгиев. Предложението ще бъде внесено до дни, независимо, че заседанието на местния парламент е на 27 август. Смятаме, че това е въпрос, който стои изключително сериозно на дневен ред, заявиха от екипа на Славчо Атанасов.

Гилдиите в сферата на културата имат сериозни възражения както срещу наредбата, така и в частта, която дава предимство на отразяването в медиите и това, кой е дал повече пари като съфинансиране по културния проект, а не на художествената стойност, стана ясно на пресконференцията днес.

Нужна е нова методика, за да печелят проекти с художествена стойност, а не тя да бъде навряна в ъгъла, посочи дългогодишният директор на отдел „Култура“ в Община Пловдив Йохан Девлетян. По думите му трябва да печели художествено-творческата интелигенция, а не бизнес и промоутърската интелигенция. Възраженията на творците са подкрепени и от подписка.

По думите на Йохан Девлетян е нужна промяна и в това как да бъде структурирана комисията, която ще решава за финансирането на културните проекти и инициативи. В тази комисия трябва да влязат представители на различни гилдии, а не да е съставена от служители на Общината, както е сега. Защото кой ще е този служител, който ще се опълчи на началника си, когато му каже на кого колко пари да бъдат отпуснати за културна проява.

Не на последно място от екипа на Славчо Атанасов посочиха нуждата от промяна в сроковете за утвърждаване на финансирането на проектите. Не е редно да се приемат предложенията за инициативи, при положение, че не се знае какъв ще бъде бюджета за следващата година. Трябва да има фиксиран процент от бюджета за култура, който да се отделя за финансиране на културни прояви, а не да се определят суми предварително и в движение, посочи Йохан Девлетян.

TrafficNews.bg