Консултативният съвет по национална сигурност при президента се събира днес на обяд, за да обсъди борбата с корупцията по високите етажи.
Държавният глава Румен Радев свика заседанието на фона на скандала с апартаментите на властта. Дотук съмненията около имуществото взеха 4 оставки. Темата на заседанието е "Резултати от противодействието на корупцията по високите етажи на властта. Необходимост от мерки".
Само преди дни шефът на Комисията за противодействие на корупция и отнемане на незаконнопридобитото имущество Пламен Георгиев излезе в отпуск, докато тече прокурорската проверка на неговото имущество. Георгиев напусна временно поста си само час, след като премиера Бойко Борисов го призова да постъпи по този начин.
Ден преди това TrafficNews съобщи, че президентът Радев няма да покани Георгиев на КСНС заради съмненията около него. След това новината беше официално потвърдена. Засега от изпълнителната власт не са коментирали официално свиканото заседание от държавния глава.
От ГЕРБ настояха КСНС да разгледа и съмненията за корупция при опозицията. БСП вече заявиха, че ще участват в заседанието, въпреки че напуснаха Народното събрание и не участват в заседанията на парламента. Неофициално присъствието си потвърдиха и от ДПС. "Президентът нагази дълбоко в политическата кал", беше коментарът на лидерът на НФСБ и депутат от Обединените патриоти Валери Симеонов.
Това е четвъртият Консултативен съвет по национална сигурност, който Радев свиква по време на мандата си. Президентът не за първи път залага като тема на обсъждане корупцията.
На 9 октомври 2017 година той свика КСНС, който да обсъди мерките за справяне с корупцията. Точно тогава Народното събрание се готвеше да приеме сега действащия закон за противодействие на корупията, именно с него беше създадена КПКОНПИ.
Първият опит за заседание се провали, защото част от участниците напуснаха рано и президентът ги събра отново след седмица - на 17 октомври. Тогава заседанието приключи успешно, но искането на Радев и БСП държавният глава да назначава шефът на Антикорупционната комисия не беше удовлетворено от мнозинството на ГЕРБ и Обединените патриоти.
Те решиха парламентът да избира шефа на КПКОНПИ. При избухването на "Апартаментгейт" Радев показа, че не е забравил това.
"Няма как тази антикорупционна комисия, която е назначена и контролирана от господин Цветанов, да разследва Цветанов по беззъбия закон наложен от самия господин Цветанов", заяви тогава държавният глава.