Отнемат Бюрото за защита от главния прокурор

Против бяха от ДПС и ГЕРБ - СДС

България 31.08.2021 19:20 2398 0
Отнемат Бюрото за защита от главния прокурор

С 12 на 7 гласа Комисията по правни и конституционни въпроси подкрепи на първо четене и трите законопроекта, с които се предлага Бюрото за защита на свидетелите да бъде отнето от главния прокурор и върнато в Министерството на правосъдието, където е било до 2014 година.

Против бяха от ДПС и ГЕРБ - СДС. Отрицателно становище представиха и от ръководството на държавното обвинение.

Според проекта на ИТН то се превръща в специализиран отдел към министерството с името "Бюро по защита на застрашени лица", а решението кои лица да се охраняват да се взима от Съвет по защита с мнозинство 2/3 от членовете му. Служителите в Бюрото се предвижда да бъдат назначени в правосъдното министерство. Ако проектът бъде приет, се предвижда едномесечен срок, в който прехвърлянето на Бюрото да се осъществи.

Проектът на ДБ предлага Бюрото да премине към Главната дирекция "Охрана" на Министерството на правосъдието; това предвижда и проектът на ИБГНИ. В този случай искането за охрана се прави от - застрашено лице, разследващ орган, наблюдаващ прокурор и от началника на мястото за лишаване от свобода - за осъдените лица.

Според държавното обвинение в проекта на ИБГНИ има "липса на необходимия минимум от правни съображения" за необходимостта от промяна на закона. Той не съдържа анализ и аргументи за причините, поради които се налага законовата промяна.

Според прокуратурата проектът на ДБ също страда от "дефицит" на мотиви. Обвинението добавя още, че предварителната оценка на законопроекта и тук, както и при ИБГНИ, не е достатъчно обоснована.

От прокуратурата допълват, че за проекта на "Има такъв народ" важат изложените мотиви по другите законопроекти.

Дани Каназирева от ГЕРБ- СДС упрекна подкрепилите промените депутати от "Има такъв народ", "Изправи се БГ: Ние идваме" и Демократична България в прибързано приемане на важни закони.

"Това ли е най-важната тема пред страната - Бюрото за защита? Нищо друго не е това, освен персонална атака. Нашият призив е категоричен: Спрете с тези упражнения и с този хаос, който създавате в страната във всяка една сфера", заяви тя.

Председателят на Правната комисия Андрей Михайлов отговори на критиката: "Понеже всички сме колеги-юристи, има един похват, че когато не може да се влезе или не желае да се влезе в професионален конфликт, да се минава на общополитически теми".

 
Изпрати новина