Ако се съберат доказателства, че високопоставени длъжностни лица, включително министри и заместник-министри, са дали разрешение за упражняване на медицински дейности в нарушение на закона, ще бъдат обвинени по делата за безстопанственост на болниците в страната. Това каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова в Бургас днес.
До края на март се очаква Министерството на здравеопазването да изпрати допълнителни материали за финансовото състояние на седемте болници в страната, сред които и УМБАЛ-Бургас, които са проверяват. Арнаудова каза, че под прицел на прокуратурата не са болниците и хората, които се грижат за болните, а действията на онези лица, в резултат на които здравните заведения са доведени до тежко състояние.
Касае се за безстопанственост, разпитват се свидетели, ще бъдат назначени и необходимите експертизи, каза още тя. Арнаудова добави, че предмет на разследването са умишлени и неумишлени действия по безстопанственост, но и сключването на явно неизгодни договори.
Арнаудова бе запитана и за хода на разследването по случая с наводненията в Бургаско през октомври миналата година, когато имаше и пет жертви. Към този момент няма обвиняеми. Апелативният прокурор в Бургас Любомир Петров добави, че се очаква изготвянето на основната експертиза.
Друга тема, която засегна Арнаудова, са сигналите срещу престъпни деяния на кметове и заместник-кметове. Справката, която тя съобщи, показва, че от изменението на НПК на 5 ноември миналата година до 15 февруари в специализираната прокуратура са постъпили 102 такива сигнала. Това, според Арнаудова, означава доверие и изключителна отговорност към случаите да се отговори на обществените очаквания за пълно и обективно разследване. Тя припомни, че месец след постъпване на сигнала срещу кмета на Септември прокуратурата е извършила всичко необходимо, за да се стигне до резултат. По аналогичен начин ще се действа и при всички останали сигнали.
Още от категорията
Правната комисия обедини трите законопроекта за блокиране на избора на главен прокурор