Десислава Иванчева ще се кандидатира за евродепутат. Това съобщи самата тя след заседанието по делото срещу нея, бившата й заместничка Биляна Петрова и предшественикът й на поста Петко Дюлгеров.

Тя ще се кандидатира и за есенните избори, а ако бъде избрана за евродепутат на нейно място в район “Младост” ще се кандидатира Биляна Петрова.

Тримата са обвинени във взимане на подкуп в особено големи размери. Пред магистратите в спецсъда Дюлгеров отново се отрече от всичките си показания, дадени пред разследващите. Той заяви, че само със служебен адвокат и под натиск разказал как с него се свързал бизнесменът Александър Ваклин, а след това как станал посредник и взел 14 000 евро от общо поисканите 70 000.

Дюгеров се отрече и от казаното, че, седейки на задната дясна седалка в колата на кметицата, заедно с Биляна Петрова до него, пуснал парите в плик.

Дюлгеров заяви, че е подписал протокола. И после допълни, че и служебният защитник, и служители от КПКОНПИ му казали, че ако даде "правилни" показания, можело да бъде освободен. Ваклин беше сочен за строителния предприемач подал сигнал в прокуратурата и помогнал в разследването срещу Иванчева, Петрова и Дюлгеров.

Без категорична яснота остана въпросът кой е писал в тефтерчето на Иванчева. Днес за втори път експерти опитаха да обяснят чий е почеркът, който се отличава от този на отсранената кметица. Графолозите трябваше да анализират как са се появили цифри и думи. Предполагаше се, че дописванията са правени от Дюлгеров.

Специалистите обаче не бяха категорични. Прокуратурата настоя да бъде направен трети опит за сравняване на почерците, съдът обаче отказа. Държавното обвинение поиска и съдът да призове още един свидетел по делото.

Анри Ковачев бил в килия, съдействаща на тази на Дюлгеров и чул разкази, че Иванчева и нейният предшественик на кметския пост са си предавали записки и листа в ареста, като така са продължавали да правят “схеми” в община “Младост”.

Съдът обаче отказа призоваването на Ковачев, тъй като не е бил пряк свидетел на “предаването” на тези листа, а просто е чул подобни разкази.

Държавното обвинение поиска отвод на съдията, заради двата отказа, но магистратите на уважиха искането.

Не е ясно колко души са писали в тефтерчето на Десислава ИванчеваСпоред експертите цифрите, които са в бележника се различават от почерка на Дюлгеров



Днес стана ясно също така, че първият подаден сигнал е от строителната фирма “Артекс”, когато обаче прокуратурата ги потърсила за свидетелски показания, те отказали да се “забъркват” в случая и не пожелали да съдействат на държавното обвинение. В съдебната зала Иванчева не можа да обясни за какво е бил сигналът, тъй като по нейни думи, по време на мандата ѝ, в квартала нямало строежи на „Артекс“.

Година след арестите на Десислава Иванчева, Биляна Петрова и Петко Дюлгеров, делото срещу тях е към финал, в неделя предстоят пледоарии на страните по делото, а след това и присъда. Днес бившият кмет на "Младост" дава обяснения и разказва за движението по преписката на строителния предприемач Александър Ваклин.

Тримата бяха арестувани по обвинения за подкуп, който искали от бизнесмена, за да придвижат документите му за строеж. Иванчева подробно описва времето от 2016 г. до деня на ареста.

Случаят “Иванчева” предизвика големи дискусии още с показния арест през миналата година, когато Петрова и отстранената кметица бяха показно арестувани на столичния булевард “Васил Левски” и държани над 8 часа с белезници пред спортното министерство.

В колата на Иванчева бяха намерени белязани 56 000 евро.

Чужд почерк в тефтерчето на Иванчева. Сметките със строежите са на някой друг!Кметицата на "Младост" смята, че е възможно то да е било подменено