Промени в устава на БСП ще позволят решенията в партията да се взимат през вайбър, неудобните да се изключват по-лесно, а партийните шефове да имат и удобни държавни кресла.
Проектът за промени в основния документ на социалистите ще бъде разглеждан на комисия, като той е изготвен от Ана Янева – дясна ръка на Румен Овчаров и бивш председател на софийската градска организация.
В мотивите за промени на устава на няколко пъти се казва, че БСП изпитва сериозен кадрови дефицит, като все по-малко са членовете на партията в активна възраст. Разбира се, според ръководителите на социалистите, вината е навсякъде другаде, но не е и в тях. Според тях пандемията, кризата и честите избори и кампании карат младите хора да се отдръпнат от политиката и най-вече от БСП.
Поради това те предлагат 15 промени в устава на партията, които обаче видно ще обслужват единствено интересите на шефовете, но не и редовите членове. Три от промените са свързани с провеждането на неприсъствени партийни събрания, както и възможностите да се гласува по тях чрез вайбър, телеграм и други подобни канали. Това ще е възможно и поради „трудови ангажименти” на отделните членове. Така на практика решенията ще минават онлайн или на „подпис”, които обичайно изключват дискусии.
Друга промяна ще позволи председателите на районни и общински организации да имат три вместо сегашните два мандата. Тя е мотивирана с факта, че трудно се намират подготвени млади кадри, които имат желание и възможности да се занимават с партийна работа.
Поради липсата на кадри отпада и несъвместимостта на постове. По устав е момента партийните ръководители не могат да бъдат депутати, общински съветници, министри и шефове в публични дружества. Според социалистите тази норма е в правена в „друг кадрови потенциал и други финансови възможности на партията”.
Ако тази промяна се приеме то сегашният председател на ГС на БСП в Пловдив Иван Петков –Бебето ще може да запази депутатския си пост. В момента той е в нарушение на устава, тъй като след избирането му за депутат, до два месеца трябва да се откаже от един от двата поста. След промените Петков ще може да бъде и депутат и градски лидер на социалистите. Председателите пък ще се избират с директен вот, както и лидера на партията.
Друга новост е изключването на неудобните в партията. След като Нинова и ръководството бяха публично унижени от Кирил Добрев и Калоян Паргов, които спечелиха делата си срещу изключването от партията, с промените подобни „грешки” няма да се допускат. В момента член на БСП може да бъде изключван единствено от основната партийна организация или от органа, в който участва – като градски съвет, национален съвет и т.н.
Новият устав ще позволява районни, общински и общопартийни контролни органи да налагат „мярка за партийно въздействие – изключване”.
Промените в устава се очаква да бъдат гласувани на конгреса на партията през февруари. С тях Нинова ще бъде още по-овластена, а мнението на редовите членове все по-незначително. Може би тук е една от основните причини за отлива на „хора в активна възраст” от партията, а не пандемията и четирите вота през последните години.
Кръгът около Корнелия Нинова обаче категорично отказва да се съобрази с реалността и поради това създава своя. Реалност, която ще форисира още повече ерозията при социалистите и превръщането на БСП от „голяма и сложна в малка и проста партия”.