Решенията, които взехме за предложения до изпълнителната и законодателната власт се съдържат в 4 основни точки. Това каза президентът Румен Радев в свое изявление след заседанието на Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС), предаде „Фокус“.
Първата точка е актуализация и усъвършенстване до края на 2017 г на Стратегията за национална сигурност, която вече не съответства на съвременната среда за сигурност, а тя е основополагащият документ, върху който се градят способностите на сектора. Също така – актуализация и усъвършенстване на нормативната уредба, регламентираща устройството и функционирането на системата за национална сигурност и включената в нея национални органи и структури“, заяви президентът Радев.
По думите му участниците в КСНС са се обединили около схващането за необходимостта от хармонично развитие на всички елементи от системата за национална сигурност. „Необходима е актуализация и усъвършенстване на нормативната уредба, недопускаща външна намеса във вътрешнополитическия живот на страната“, заяви Радев.
„Втора точка от предложенията – анализ и предложения на интегрирано развитие на сектор „Сигурност“ и разпределение на ресурсите по отделните държавни органи и структури за следващите 5 години. Този анализ трябва да бъде извършен до 20 юни тази година. От изключителна важност е да сложим всички ресурси на масата, да преценим дефицита от способности и да направим ефективно разпределение на ресурсите по отделните елементи от системата за национална сигурност“, подчерта още той. По думите му трябва да бъде направен и анализ на необходимостта от участието на българската индустрия в развитието на сектора. „Нашата индустрия в никакъв случай не трябва да остава изолирана от тези разходи, които ще се извършват за отбрана“, коментира още държавният глава. Той отбеляза, че трета точка включва попълване на недостига на личен състав в сектор „Сигурност“, а четвърта – разработване на национален план за достигане национален план достигане на 2% от БВП за целите на отбраната до 2024-та година.
„Присъствал съм на консултативни съвети, на които не можехме да се чуем. Сега беше един нормален съвет. Имаше смисъл и по много въпроси намерихме решение”, каза премиерът Бойко Борисов след срещата.
„Отбранителната индустрия работи на пълни обороти. За последните 30 години никога не е имала толкова поръчки. Въпросът е да бъде използвана в модернизацията на армията”, каза още Борисов. „Аз съм защитник на сухопътните войски, президентът – на авиацията. Ние нищо не отменяме. 2024 година е крайният срок, в който трябва да се достигне 2% от БВП. Освен това, това са търговски преговори – дали е за танкове, дали е за кораби. Фирмите, които ги произвеждат, са няколко държави. Нямаме никакъв спор с президента, че трябват нови самолети, танкове и други, но срокът до 2-та процента е 2024 година”, коментира Борисов по повод обвиненията, че ГЕРБ играе срещу президента за изтребителите.
"Всички войски имат нужда. Имаме единодушие по въпроса. И трите рода войски трябва да се поставят едновременно и да се отложат във времето, на по-малки вноски", добави премиерът. "Г-н Сидеров попита президента дали ще се разсекретява стенограмата от днешното заседание, защото има външни заплахи и може да се разрази дипломатически проблем за страната. За това беше този съвет, за да се кажат опасенията и притесненията на службите и министрите. Президентът Радев обеща вътре, че няма стенограмата да се разсекретява. Ако се разсекрети, то тогава КСНС трябва да се извършват при наличието на журналисти”, обясни премиерът. От думите му стана ясно още, че всички участници в заседанието са поели ангажимент парламентът да актуализира стратегията за национална сигурност.
Още от категорията
Приключи повторното броене на гласовете в 1777 секции