От 14.00 до 16.00 ч. и от 23.00 ч. до 8.00 ч. се забранява шума на открито. Изключение ще правят железопътните гари, автогарите, аерогарите, морските гари и използването на системи за оповестяване на населението при бедствия. Това предвиждат приетите на второ четене текстове от Закона за защита от шума в околната среда.
Промените бяха предложени още преди година от тогавашния вицепремиер Валери Симеонов след серията негови акции по морето срещу шумни заведения.
Днес депутатите почти стигнаха до компромис одобрените часове за тишина да не важат за религиозните храмове.
Предложението това да залегне в закона направи зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев. „Няма как да забраним на християнските ни камбани да бият на Великден в 0.00 ч. вечерта, нито на утренята сутринта преди 8.00 ч.
За другите религии също има начини за озвучаване“, каза Цонев.
От своя страна председателят на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова направи друго редакционно предложение- забраната да не важи за територията на религиозни храмове, за да бъде коректно изписано в законопроекта. Предложението на д-р Дариткова бе прието със 103 гласа "за", 1 "против" и 35 "въздържали се".
Лидерът на НФСБ Валери Симеонов също предложи редакционна поправка на предложението на Йордан Цонев от ДПС. „Има хора, които в определен район не изповядват съответното вероизповедание, има хора, които не изповядват никакво вероизповедание. Лично аз не възразявам срещу една такава поправка, но все пак нека да добавим текст, който да задължава това озвучаване да бъде съобразно нормите на съответната наредба на Министерство на здравеопазването“, каза Валери Симеонов.
БСП се опита да намали периода на пълна тишина през нощта, като измести началото на забраната за шум от 23 на 24 часа. „Осем часа е напълно достатъчно време за почивка. През трите летни месеца до 22.30 часа е светло. Трябва да има оптимален срок тази забрана да влиза от полунощ“, посочи червеният депутат Христо Проданов.
„Много заведения в страната и по Черноморското крайбрежие са открити и работят усилено през това време, за да реализират печалба“, добави той. Според него интересите на малкия и средния бизнес биха били удовлетворени, ако забраната влиза в сила с един час по-късно.
Според лидера на НФСБ Валери Симеонов има бизнеси в страната, които работят в нормален работен ден. По думите му 85% от работещите са заети в малките и средните предприятия, затова няма нужда часовият пояс на забраната да се изменя. „За седмица, от 10-16 юли, имаме четири сигнала за шум в Община Несебър. Само четири са за шум от заведения в Несебър“, отбеляза той. Това според него показва, че голяма част от заведенията са намалили шума заради по-строгите мерки.
За нарушение на разпоредбите в новия закон се предвижда физическите лица да се наказват с глоба от 500 до 1000 лв., а за юридическите лица и на едноличните търговци санкциите са в размер от 3000 до 6 000 лв. При повторно нарушение наказанията скачат съответно от 2000 лв. до 6000 лв и от 5000 лв. до 12 000 лв.