Компания в Нова Зеландия тества модел на 4-дневна работна седмица. Оказва се, че опитът е толкова успешен, че фирмата ще продължи да работи така и занапред.
Perpetual Guardian, компания за управление на завещания и недвижими имоти, обяви резултатите от своя двумесечен експеримент. В резултат на по-късата работна седмица всички служители на компанията са демонстрирали чудесна продуктивност, по-добър баланс личен живот - работа и по-ниски нива на стрес, предава CNN.
Служителите, които наброяват повече от 240 души, са получавали същото възнаграждение като за 5-дневна работна седмица по време на експеримента, който се проведе между март и април тази година.
Експериментът е бил проведен от външни изследователи, пише profit.bg. „Беше само на теория, нещо, което исках да пробвам, тъй като исках да създам по-добра среда за моя екип”, казва изпълнителният директор на Perpetual Guardian Андрю Барнс. „Ентусиазиран съм, че моят екип отвърна по начин отвъд най-смелите ми мечти”, казва той.
В проучване от края на миналата година едва 54% от анкетираните посочват, че се чувстват способни да управляват добре баланса личен живот - работа. След тестването на 4-дневната работна седмица делът на хората, отвърнали положително, скача до 78%.
Нивата на стрес също намаляват до 7%, а ангажираността на екипа скача средно с около 20%.
Ключовият успех на експеримента е продуктивността на екипа, казва Джарод Хаар от Auckland University of Technology, който е един от учените, осъществили експеримента.
„Беше им дадена свобода да променят дизайна на работа”, казва Хаар. Експериментът може да бъде модел за други работни места и да се превърне в „революционен начин за работа”, добавя той.
По думите на изпълнителния директор Барнс служителите са станали по-продуктивни и прекарват по-малко време в социалните мрежи или в други дейности, различни от работа. Един служител даже споделил, че е спрял да гледа имейлите от жена си, относно търсене на жилище, по време на работа.