„От името на коалицията искам отговорно да заявя, че е крайно време след толкова безуспешни опити, най-сетне българският парламент да заработи и да започнем да решаваме реалните проблеми на хората, не с реторика, а с реална законодателна програма, която да отразява истински важните приоритети“, с тези думи Кирил Петков направи първо изявление от името на Продължаваме промяната – Демократична България.
Изказването му бе посветено на политическата програма за законодателни промени, която бе акцент и в предизборната компания на коалицията. Земеделие, инфраструктура, образование, здравеопазване, реформи в съдебната система и прокуратурата, изчистване на корупцията и промени в търговското законодателство бяха само част от темите, през които мина Петков.
„Централен е въпросът за земеделие и подпомагане на малки и средни ферми, което ще доведе и до по-качествена храна, на по-ниски цени“, посочи Петков.
"Всички виждаме, че много райони на България са откъснати - без пътища, без тунели, без магистрали. Време е да запретнем ръкави и тази нужна инфраструктура да започне да се случва. Трябва да приемем нужните закони, да намерим решение за незаконното строителство, да направим проекти и те да са без корупция и с последващ контрол“, поясни още той.
Шенген е другата приоритетна тема, спомената от Петков.
"Българските граждани не трябва да се чувстват като втора ръка европейци. С наш в Шенген трябва да влезе и Румъния. Нашите компании изнасят за Европа и могат да бъдат конкурентноспособни, но не трябва техните камиони да чакат по границите, само защото не сме в Шенген", обясни той и посочи, че част необходимите за това промени включват приемане на механизма за разследване на главния прокурор и контрол по границата с Турция.
По думите на Кирил Петков Народното събрание трябва да се захване и със законопроектите по Националния план за възстановяване и устойчивост, както и да приеме бюджета. Образование и здравеопазване бяха други аспекти от словото на Петков, който посочи, че могат да се подобрят без допълнителни данъци, като се спрат корупционните течове и се повиши събираемостта на данъците.
Предвидима бизнес среда без корупция обеща на бизнеса Петков. Той поясни, че иска и промени в Търговския закон, като се направи нова вид фирма - дружество с променлив капитал.
"Не трябва да мълчим повече за домашното насилие, това е проблем, който заедно можем да решим", обърна внимание Петков.
Екологичният проблем по думите му трябва да получи сериозно внимание, като част от него той включи "бетоновите плажове".
"Природата на България е още един ресурс, който веднъж унищожен, не може да бъде върнат", обърна внимание Петков.
Той защити и приемането на еврото.
„Всички видяхме, как цените в Хърватия не скочиха след приемането на еврото. Когато преди месец се заговори, че има риск за курса лев/евро, българите усетиха, че може спестяванията им да се стопят, ако има некомпетентно финансово управление в страната. Еврото е българска валута, на нея пише евро и да на български“, поясни той.
„Ще внесем тези приоритети като законодателна инициатива още в първите дни на този парламент. Ако първият мандатоносител успее да направи правителство, може да бъде сигурна, че ние ще подкрепим тези политики. Ако правителството не се сформира с първия мандат, то ние ще предложим кабинет с втория мандат и с тези приоритети. Време е всеки българин да има един нормален европейски живот“, завърши съпредседателят на ПП.
Още от категорията
Митов: ПП-ДБ вървят към сглобка с „Възраждане”