Ограничават държавното финансиране за медиите - в размер до 5% от оборота им. Главният редактор на медия да носи отговорност за анонимни публикации. Това поискаха от "Има такъв народ" с промени в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения, за обявяване на разпространителите и доставчиците на медийни услуги.
С тях се извежда главният редактор в отделно каре като отговорност.
"Когато от печатно издание бъде пусната информация, която е от неизвестен автор или от автор с псевдоним, който редакцията не може да установи, отговорността за публикацията носи главният редактор, а не само собственика на медията, който много често се оказва някой мургавелко от някое гето. А така главният редактор, който носи редакционна политика, ще е в правото да прецени дали да пусне подобна информация и да поеме този риск, защото той носи отговорност, или да я понесе тази отговорност", обясни Тошко Йорданов.
И допълни, че това означава, че "голяма част от жълтата преса да не може да напише, че сте изяли баба си, с автор Пешо, Гошо, който е известен и с прякор или псевдоним", съобщи 24 часа.
Медийните издания да не могат да получават държавно финансиране по всякакви проекти в размер на повече от 5% на годишния им оборот, гласи второто предложение на ИТН.
Твърде много медии съществуват само на общински бюджет, да не говорим, че националните частни телевизии огромен пакет от бюджета им се формира точно по линия на разни оперативни програми и те зависят реално от властта. И затова дълги години наблюдаваме как двете големи.частни медии правеха доста творчески новини по отношение на управлението на Бойко Борисов,рзащотопнаистинапбюджетите и заплатите им зависеха от това", обясни Тошко Йорданов.
В крайна сметка медиите трябва да се борят на свободния пазар и да живеят от рекламите и продукцията си, а не да зависят от държавата, допълни той.