Най-важното при евентуална реализация на третия мандат е да се възстанови мнозинството и да се решат кризите - политическата, икономическата и енергийната. Това заяви лидерът на Демократична България Христо Иванов на консултацията си с президента Румен Радев за връчване на третия мандат. 

"Като активни участници в политическия живот на страната, си давате сметка за сегашната ситуация и проекциите ѝ за развитие", посочи президентът.

По думите му липсват редица важни законопроекти като този за Плана за възстановяване и устойчивост. 

"Всички разбираме, че ни необходим работещ кабинет. Заявихте, че ще положите усилия, водите диалог с всички, но е важно и как виждате формулите за излизане от политическата криза. Как и на каква база ще водите този диалог, ако получите третия мандат, с кого сте готови да говорите и докъде бихте отишли на компромис спрямо вашите ясно изразени принципи и цели. Явно българските граждани очакват неотложно решение на техните проблеми", посочи още Радев. 

По думите на Иванов нови избори не са за предпочитане и няма да решат настоящите кризи, а ще ги задълбочат.

"Провеждането на тези консултации е конструктивна стъпка. Намираме се пред сложно предизвикателство, поредица от политически кризи и парламенти, които не могат да родят устойчиви мнозинства. Ние смятаме, че трябва да бъде направено възможното и отговорно усилие да бъде излъчено управление в този парламент. Ако не започнем веднага решаването на обективните кризи - рецесия, енергийни проблеми, рискуваме не просто да не ги решим, а да се окажем тотално неподготвени. Вървенето към нови избори е влошаване на политическата среда", посочи Иванов. 

По думите му при нови избори едва ли ще има по-лесно излъчване на правителство при евентуални нови избори. 

Лидерът на десните посочи, че имат готовност да получат трети мандат. По думите му обаче, който и да е мандатоносителя, трябва да се заложи на диалог и лидерите на партиите да дадат крачка назад или встрани. 

"Готови сме да участваме, както при формиране на кабинет с друг мандатоносител, така и ако получим този мандат. Това трябва да е мандат на диалога. Този, който получи тази тежка отговорност, ще има за задача да търси допирни точки, а не да налага своята визия.  Ако на нас се падне отговорността да реализираме третия мандат, ключовото ще е диалогът и да слушаме какво казват всички. Ще сведем до минимум поставянето на условия. Много се увлече политическата класа в поставяне на условия, а в крайна сметка на можем да намерим решение по основни обществени проблеми и това може да се счете като послание, че не можем да носим отговорност. Ако мандатът бъде даден на нас, ще водим диалог с четирите партии от разпадналата се коалиция с изводите защо се разпадна", посочи Иванов и посочи част от причините за разпад - не добрата конструкция, процеса по взимане на решения, не добрите баланси, феодализацията на отделни министерства.

"Предлагаме да се поразмислим дали не може политическите лидери да направят една крачка назад. Трябва да има успокояване, дължим го на страната. Вместо да се хвърлим в поредната безплодна кампания. Програмата, която бяхме заложили, е добра основа, която можем да надградим. Трябва ясна конфигурация, която да включва четирите участника", посочи Иванов.

По думите му трябва да се гарантира енергийната независимост и по такива важни въпроси ще се търси подкрепа от всички партии, но тези от предходния модел по думите му не бива да са в изпълнителната власт. 

Президентът Радев го попита какво ще се случи, а ако не се стигне до консенсус по повод отдръпването от кабинета на ярки политически лидери и евентуалното формиране на експертен кабинет. 

"Залитането в твърде експертна селекция създава условия за неясна политическа отговорност. Ще трябва да обсъдим плюсовете и минусите на този модел. Мисля, че ключовата фигура ще е премиера, дали ще заложим на по-политически оформен кабинет, при всички положения няма да са хора намерени на улицата. Имаме идеи как да изглежда един кабинет, но сега ключовото е да бъде възстановено мнозинството", посочи Иванов.