Галин Дурев е на 29 години от Сопот. В момент е докторант към катедра „Политология” във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски”. Завършил е бакалавърска степен по специалност „Политология” в ПУ „Паисий Хилендарски”, магистърските програми „Политически мениджмънт” и „Международни отношения и проблеми на сигурността” в Софийския университет, както и “Защита на националната сигурност” в Академията на МВР. С политика се занимава от 11 години. Член е на Националния съвет на БСП, като е политически организатор за областите Пловдив и Пазарджик. Трети в листата на БСП за България в МИР 17 – Пловдив област на парламентарните избор.
Първата част на интервюто може да видите ТУК
- Г-н Друев, колко населени места обиколихте за последния месец и какво видяхте в тях?
- Над 80. Това, което видях, бе разруха в преобладаващата им част. Не ме изненада това, че хората имат чисто базови потребности и искания. Те са вече толкова отчаяни и обезверени, че не искат да се оплачат. Хората не се вълнуват от предизборни обещания. През последните 27 години те са се нагледали и наслушали на всякакви гръмки думи, а нищо не е направено за тях до този момент.
- Какво искат хората в една община като Лъки например, която е отдалечена от големите градове?
- Във всяка една общината първият въпрос, който задават хората, е свързан с препитанието. Липсата му води до обезлюдяване на населените места, а след това и тяхното изчезване. Понеже стана въпрос за община Лъки, през последните години там са заличени две селища… За съжаление, това ще бъде съдбата на много български села. Населените места, които се намират в ринга около Пловдив, се развиват. При тях има препитание, обратна вълна на преселване, но в селата в Първомайско, Съединение и други по- отдалечени общини нещата са доста тревожни.
- Имаме ли село в Пловдивска област, което е населено с изцяло ромско население?
- Все още нямаме подобно село, но имаме населени места, в които ромите преобладават. Меко казано, тези населени места функционират трудно. Общините обикновено не инвестират в тях, а в новия програмен период населени места под 500 жители не могат да кандидатстват за инфраструктура, а под 10 000 за водопреносна мрежа. Това допълнително задълбочава маргинализацията на малките населени места, а млад човек там почти не се забелязва.
- Какво искат хората от Вас, като кандидат за народен-представител?
- Хората искат простички неща и са далеч от грандоманщината, че държавата ще бъде такава, каквато я помнят. Говоря за държавата не в идеологически план, а държавата като институализирана власт – нещо, което е гарант за тяхната сигурност. Искат като се обадят на 112 да знаят, че ще дойде полиция бързо и няма да бъдат пребити и ограбени през това време. Това са на пръв поглед дребни неща, но хората са загубили вяра, че може да стане.
Искат да има полицаи в селото, да не им се ограбва реколтата, да имат качествено административни обслужване – все неща, които хората са свикнали да имат преди. Те отдавана нямат надеждата, че пенсиите им ще станат европейски или, че децата им ще взимат европейски заплати. Това за тях не е илюзия, като исканията им са за дребни битови условия, които все повече отсъстват от техния живот.
Има населени места, в които присъствието на полиция е историческо събитие. И тук искам да кажа, че за това състояние не е виновно МВР, което с тези финансови възможности и кадрови състав прави всичко по силите си.
Не може един патрул да обслужва 20 села и да говорим, че приоритет ни е битовата престъпност. Ако полицаите са супергерои – може!
- Какво им обещавате на срещите с тези хора?
- Старая се да не ги лъжа и да им казвам нещата такива, каквито са. Ако им обещая нещо, то е, което знам, че сам мога да го свърша и няма да останат излъгани.
- Има ли нещо, което сте научили през таз кампания, което до този момент не сте си давал сметка?
- Засега няма, но определено обогатявам наблюденията си, но не в добрия смисъл. Хората, които живеят в малките населени места коренно се различава от градовете. Разбира се, в голяма част от областните градове също не е лесно, но пловдивските села са докарани до пълна маргинализация и мизерия.
Доста от нещата, които се случват днес там, не са без мълчаливото съгласие на държавната власт. Те са забравени и от бога, и от царя.
- Какви ще са приоритетите Ви, ако бъдете избран за депутат?
- Каузата ми от години е именно малките населени места и аз винаги съм се опитвал да им съдействам с каквото мога. Няма да говорим празни приказки. Те никога няма да бъдат такива, каквито са били, но можем поне да спасим, това което е останало от тях.
- Как може тези малки населени места да бъдат спасени?
- БСП винаги се е опитвала да реши проблема с българската земя и съм убеден, че това ще доведе до повишаване на стандарта. Ние трябва отговорно да стопанисваме нашата земя, защото тя може да даде прехрана, а дори и на цялата ни държава. Това се е случвало неведнъж в нашата история. За щастие, това е ресурс, който за разлика от промишлеността, не може да го загубим, но трябва да го съхраняваме и използваме правилно.
В момента земеделието обхваща само 6 % от БВП-то на страната. Проблемът е, че през последните 25 години унищожихме почти всичките си напоителни съоръжения, раздробихме земята на парчета, другата я дадохме в ръцете на малцина. Няма какво да се лъжем - истинското земеделие е тук, в Тракия. Това ми е най-голямата болка, че сме скупщина от дребни земеделски стопанства.
Всеки път, когато отида в село Цалапица, местните хора ми напомнят, че само тяхното АПК е произвеждало повече домати, отколкото цялата страна в момента.
- Имате ли някакъв призив към хората преди 26 март?
- Казвал съм много пъти – искам всеки да се върне през последните 27 години да си направи равносметка - кой какво е направил, кой кога е бил тук винаги и кой за малко. Нека хората правят смислени политически избори – независимо леви или десни. Искам хората да насочват енергията и гласа си към предвидими политически субекти, които имат продължително съществуване , защото те остават и носят своята отговорност.
България има нужда от политическа стабилност, която е гарант за устойчивото развитие на държавата.
Първата част на интервюто може да видите ТУК
* Купуването и продаването на гласове престъпление!
Още от категорията
Василев: Добре е да имаме правителство,но няма да подкрепим Росен Желязков за премиер