Месец преди референдумът да бъде сключен, той вече е бил консумиран. Това обяви шефката на времената парламентарна комисия по меморандума с "Джемкорп" Десислава Трифонова от ГЕРБ пред БТВ тази сутрин.
На 25 февруари има среща в Министерството на енергетиката с "Джемкроп" и още същия ден тогавашният изпълнителен директор на "Булгаргаз" Людмил Йоцов праща мейл до корпорацията, с която се иска доставка на газ за март месец при все още действащ договор с "Газпром". Това е ден след началото на войната на Русия срещу Украйна, посочи Трифонова.
Освен всичко такива доставки може да се правят само през борсата, допълни депутатката.
Имало е дълга кореспонденция, но не и доставка, т.е. нищо не сме платили, призна тя. Но фактът, че са нарушили законът за енергетиката, малък ли е, попита тя.
Докладът на оглавяваната от нея комисия бе приет миналия четвъртък от НС и се дава за разследване на прокуратурата.
Трифонова подчерта и интереса към "Топлофикация - София" на корпорацията, като се възмути, че министърът говори с корпорацията за инвестиции в предприятие, което не е под шапката му, а е собственост на столичната община. То обаче е обявено за стратегическо за държавата, кметът на София също се е срещала с представители на фирмите от корпорацията и е получено ангажиращо писмо за инвестиционни намерения, припомни водещата Мария Цънцарова и попита дали кметът е сигнализирал за проблеми с "Джемкорп". Въобще не сме обсъждали какви срещи са имали, общината може да прави неща за своето дружество, но в крайна сметка не знам да са предприемани действия, отвърна депутатката от ГЕРБ.
Притеснителното нещо, на което никой не обърна внимание, е, че Кирил Петков излъга, че е възложил проверка на потенциалния инвеститор и че в корпорацията няма руски капитали, подчерта Трифонова. Припомни, че през април тогавашният премиер обявява пред депутатите, че е възложил проверка на службите и цитира думите му оттогава: "Когато го подписахме, ние възложихме проверка и установихме, че към този момент няма руски инвеститори". А в писмото на ДАНС до временната комисия се посочва, че премиерът не е възлагал проверка от службата, допълни тя.
Петков е опроверган и от Гълъб Донев, който казва, че в МС няма документи за възлагана проверка.
Петков крил и от Корнелия Нинова и Христо Иванов истината за меморандума, заяви шефката на анкетната комисия.
По линия на международната правна помощ България трябва да получи допълнителна информация, защото има сериозни обвързаности и към настоящия момент на лица от корпорацията с президента на Руската федерация, заяви още Трифонова.
Претенции към компанията IP3 нямаме, тя е с добър имидж и разговорите в САЩ са били с нея, но до днес не е ясно как "Джемкорп" се появява после в меморандума, посочи тя. И настоя, че трябва да се изясни с помощта на Лондон работил ли е Асен Василев с Атанас Бостанджиев (представител на корпорацията за България). Да се установи и с какви още руски граждани се познава бившият вицепремиер. Това е офшорка, данни за чиито собственици и до днес няма данни, но има обвързаности с Русия, заключи Трифонова.
Още от категорията
Светлин Тачев: Политиците гледат към нови избори