Със 135 гласа "за" и 31 "против" (БСП, "Има такъв народ" и Радостин Василев) парламентът одобри оставката на досегашния председател на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова, която миналата седмица бе избрана за конституционен съдия. Ролята на шеф на депутатите в парламента ще заеме лидерът на партията Бойко Борисов, а негови заместници ще са Деница Сачева, Теменужка Петкова, Рая Назарян и Румен Христов.
Атанасова ръководеше парламентарната група на ГЕРБ от 45-ото Народно събрание насам, а за първи път стана депутат през 2009 г., когато бе едва 31-годишна, пише Дневник Дотогава работи като юрисконсулт в русенски болници. Била е председател на парламентарната комисия по здравеопазване, което впоследствие я изстрелва и до поста министър на здравеопазването, на който се задържа около година.
След падането на първия кабинет на Бойко Борисов се завръща в парламента, като поема ръководството на комисията, която изготвя правилника на Народното събрание. Била е начело на анкетната комисия, която трябваше да проучи провала на държавата с КТБ, на комисията за промени в основния закон (през 2020 г.), на комисията по контрол на службите за сигурност. Била е зам.-председател и на комисията по правни въпроси и член на комисията по външна политика. Мястото на Атанасова в парламента ще заеме бившият депутат от СДС и предприемач Драгомир Драганов.
В петък двамата избрани за конституционни съдии Десислава Атанасова и Борислав Белазелков ще трябва да положат клетва и да встъпят в длъжност. Президентът Румен Радев обаче сезира Конституционния съд срещу избора на парламента и призова те да не полагат клетва преди окончателното произнасяне по неговото питане. Адвокати от страната също поискаха от Народното събрание да отмени избора им със сходни като Радев аргументи за неспазването на принципите за прозрачност. Формациите от управляващото мнозинство ГЕРБ, "Продължаваме промяната - Демократична България" и ДПС разкритикуваха действията на държавния глава и го призоваха да не се меси в работата на съда.
Тази теза бе повторена и от парламентарната трибуна от депутата от ГЕРБ Тома Биков. В емоционално изявление той се закани, че партията "няма да позволи да се лустрират хора от ГЕРБ само заради това, че са от ГЕРБ". Биков оспори аргумента на държавния глава и на други организации, че изборът на Атанасова и Белазелков е направен непрозрачно. По думите му при назначения при прокурорската квота и съдебната власт никога не е имало нито дебат, нито изслушване. Даде пример и с членовете от президентската квота, които обикновено се обявяват с прессъобщение.
"Нямаме нищо против натиска върху нашия кандидат, защото тя се справи. Издигайки Атанасова, заставаме с цялата политическа отговорност и ако тя не се справя, ние ще носим отговорност и последствията. (...) Това е политически избор, защото Народното събрание е политическа институция. Нека бъдем откровени с избирателите", заяви Биков.
От опозицията отново се впуснаха в дебат защо Атанасова не е подходящ кандидат за Конституционния съд. От "Възраждане" заявиха, че с този избор на практика вече няма да има Конституционен съд, защото той вече ще бъде завладян. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" и Георги Свиленски от БСП пък заявиха, че няма да гласуват за освобождаването на Атанасова, защото е доказан професионалист и ярка политическа кандидатура, която трябва да продължи с работата си в парламента.