Народните представители ще се явят на работа чак на 18 април. Това означава 12 дни ваканция, а за сравнение учениците по Великден имат 10 дни ваканция.
Всъщност депутатските ваканции са три – коледна, великденска и лятна, която трае през целия месец август. Общо – 60 дни годишно, съобщава БВ.
Преди два дни беше първият работен ден за депутатката от „Воля” Елена Аксиева. Само два часа след като положи клетва, тя, както и още 239 народни представители, излязоха във ваканция. „Може би трябва да са по-малки, седмица, колкото са ученическите”, коментира тя.
В правилника на народното събрание ваканциите са фиксирани. Но пише, че срокът им може да бъде променян. Такава практика обаче няма. „Щом така е гласувано от всички народни представители, аз не смятам че тя се променя през годините, тя е стабилна от много парламенти насам”, отсича Десислава Костадинова-Гушева от ГЕРБ.
Когото и да питате в парламента обаче – всички твърдят, че по празниците ще работят. Като Христиан Митев от „Обединени патриоти”: „Имам страшно много работа, законопроекти, предложения между първо и второ четене”.
Само опозицията признава, че ваканциите може би са дълги. „Кой да подозира, че депутатството е като ново ученичество… Честно казано, човек стои и се черви”, казва социалистът Александър Симов.
А някои като Велислава Кръстева от ДПС имат и обяснение за дължината на почивките: „На тази дата приключва ретроградният Меркурий, а знаем че това има отношение към управлението. В никакъв случай нещо, което се казва ваканция не може да бъде дълго, когото и да питате”.
Следващото заседание вече е насрочено – за 18 април, в 9 ч. сутринта.
Още от категорията
ПП-ДБ: Ако Борисов се е съгласил за санитарния кордон, може да има лидерска среща