Шестима са кандидатите за обществен защитник, който не само е потенциален служебен премиер, но и ще отсява кой да влезе в комисията “Антикорупция”

Година и 3 месеца след като България остана без омбудсман, депутатите изведнъж задвижиха процедурата и трябва да изберат нов още днес.

Цели шестима са кандидатите за поста - бившият правосъден министър от НДСВ Антон Станков (номиниран от Българското училище за политика “Димитър Паница”), Велислава Делчева (от ГЕРБ-СДС), някогашната депутатка от ГЕРБ Джема Грозданова (издигната от Национална пациентска организация), ексшефът на Комисията за защита на потребителите Димитър Маргаритов (от асоциация “Активни потребители”), Мария Матева (от БЧК) и бившият омбудсман Мая Манолова (от 23 браншови и граждански организации).

Гласуването в пленарната зала ще е по азбучен ред, а избран ще е този, който събере гласовете на повече от 1/2 от присъстващите депутати.

Постът на национален защитник бе овакантен миналия април, когато Диана Ковачева подаде оставка, за да отиде в Европейския съд по правата на човека в Страсбург. Заместничката ѝ Елена Чернева-Маркова също напусна в момент, в който името ѝ се завъртя за служебен премиер, и така институцията бе “обезглавена”.

Повече от година партиите в парламента не могат да се разберат кой да е омбудсман, тъй като след промените в конституцията той и заместникът му бяха вкарани в списъка на потенциалните служебни премиери.

А миналата седмица с приемането на правилата за избор на антикорупционната комисия депутатите решиха, че омбудсманът ще има свой представител в номинационната комисия за избор на членове на КПК. Тя ще се състои от петима независими членове - по един от ВКС, Висшия адвокатски съвет, Министерството на правосъдието, институцията на омбудсмана и Сметната палата.

Така изборът на нов омбудсман отново стана актуален и изненадващо влезе като извънредна точка в дневния ред на депутатите за тази седмица. Преди това топката по темата бе тупана 5 месеца.

Правилата за избор бяха приети още през февруари, месец по-късно постъпиха 6 номинации, а през април кандидатите бяха изслушани в ресорната комисия. След това всичко замря. Сега точката влезе за петък по предложение на зам.-председателката на парламента от ГЕРБ Рая Назарян.

И въпреки че публично всеки от кандидатите твърди, че няма желание да става служебен премиер, не е ясно какво наистина ще отговори, ако след време бъде поканен в президентството и му се зададе този важен въпрос.

Още повече че миналата година депутатите “дописаха” промените в конституцията със законови такива. И така разрешиха омбудсманът да е в неплатен отпуск, докато е служебен министър-председател, т.е. няма да се налага да напуска поста.

Общественият защитник се избира за 5 г., като по време на мандата си се ползва с имунитет като депутатите. А заплатата му е 90% от основното месечно възнаграждение на председателя на Народното събрание, което към февруари 2025 г. е било 12 201 лв. Има един заместник.

Основната задача на омбудсмана е да защитавата правата на гражданите и да сезира държавни и общински институции със сигнали и жалби за техни проблеми. Той обаче няма право на директна законодателна инициатива, а политиците невинаги се вслушват в препоръките му.

Иначе институцията функционира и без титуляр, припомня 24 часа. Оттам отчетоха, че над 76 200 граждани са потърсили помощ, съвет, защита или подкрепа от омбудсмана през 2024-а. - в годината, в която реално нямаше такъв. И продължава да излиза с позиции по важни за хората теми като цени, социални и потребителски права и пр.