Въпреки многото реклама, нашият град не е сред първенците по привличане на инвестиции. Статистиката отрежда на Пловдив едва шесто място по привлечени средства на глава от населението. Пред нас са София, Бургас, Варна, Габрово и Стара Загора, посочват фактите Дани Каназирева и „Съюз за Пловдив“. Според тях, това е много ясен показател, че градът ни не е достатъчно добър за правене на бизнес. Когато няма инвестиции отвън, няма как да се очаква и самите пловдивчани да инвестират средствата си в града. От „Съюз за Пловдив“ виждат главната причина за това в сгрешеното отношение на управляващите в Пловдив, които все още мислят, че инвеститорите трябва да се молят на властта и да търсят „връзки“ до нея.
А трябва да е точно обратното – управляващите трябва активно да търсят и да привличат инвестиции в града. Отношението към бизнеса е сбъркано - партийните схеми са водещи при усвояване средствата на града ни.
Победителите в търговете са предварително известни.
Кой нормален инвеститор ще иска да рискува парите и времето си в такава среда? Трябва да има честно състезание. Вместо това властта все още третира бизнеса единствено като донор на средства към партийни каси, подкупи, неаргументирани данъци и такси, налагат се много често и необосновано санкции, глоби, изпращат се данъчни ревизии.
Все още са факт тежките бюрократични режими и всякакви административни спънки, както и бавни темпове на работа.
Няма диалог между властта и бизнеса.
Няма ясни правила и дългосрочни приоритети. Никой няма да рискува и пет лева в икономиката на Пловдив, ако насреща си няма безпристрастна, работеща и ефективна администрация. Това не е нормална среда за бизнес и развитие на пловдивската икономика. Пловдив трябва да уважава предприемчивите и работещи хора, малкия и среден бизнес.
Дани Каназирева и „Съюз за Пловдив“ посочват решенията си.
На първо място трябва да следваме европейския модел – по-малко администрация и повече възможности за бизнес. Честна конкуренция и ясни правила. Надпартиен принцип на управление – привличане на експертния потенциал, с който нашият град безспорно разполага. Това означава задължително налагане на ред във финансите на Пловдив и отрязване на „приятелските фирми“, които са абонирани за парите на града ни.
Преференции при откриване на нови работни места.
Уважение към бизнеса, независимо дали той е малък, среден или става въпрос за външни инвестиции. Но също безкомпромисен контрол на качеството и спазването на сроковете по договорите.
Дани Каназирева и „Съюз за Пловдив“ са за прекратяване на хаотичната разпродажба на имотите на града ни и дългосрочно предвидима данъчна политика.
В последните два мандата бяха увеличени такса смет, данък МПС и данъчните оценки на имотите. Така хората плащат все повече.
При управленията на Тотев и Атанасов такса смет, най-високия събиран налог, тук е далеч по-висока от много други български градове.
При Славчо Атанасов – 5,5 промила;
Иван Тотев – 5,3 промила
Данък МПС тук е в пъти по-висок от този в София, а данъчната оценка на имотите не спираше да се увеличава. Така дори и данъкът да остава непроменен като размер, реално плащаме на общината много по-висок данък сгради.
Дани Каназирева и „Съюз за Пловдив“ единствени пет поредни години внасят предложение в Общинския съвет за намаляване данъците.
Такса смет – 40% по-ниска, данък МПС – 35% по-нисък.
„Съюз за Пловдив“ са единствените, които от 2010 г. до сега, всяка година внасят в Общинския съвет в законовия срок и форма предложения за пълна ревизия и намаляване на данъците в Пловдив и то с ясни аргументи – надписват се сметките на хората, калкулират се разходи, които реално не се извършват, а хората ги плащат.
TrafficNews.bg