Всяко  българско домакинство и всяка българска фирма страдат от грабежа, наречен “такса смет”. Това е проблем, за който говорим от години. Времето обаче минава, но всички продължаваме да плащаме много повече, отколкото струва услугата по събиране на боклука.

В продължение на години лидерът на „Съюз за Пловдив“ Дани Каназирева предлагаше в Общинския съвет да бъде намалена таксата за битови отпадъци, защото е убедена, че хората плащат много повече пари, отколкото дължат. Освен това

тази такса се определя несправедливо.

Законът е ясен – размерът на таксите трябва да се определя според разходите, които се правят за услугата. Законът обаче не се изпълнява. Общините решиха, че могат да използват такса смет, за да пълнят с нея всички дупки в бюджетите си. И започнаха да си определят такава стойност на таксата, която многократно надхвърля реалните разходи по извършване на комуналната дейност.

Така стигаме до абсурда да плащаме за услуга, която е няколко пъти по-скъпа от нейната стойност. Така е не само в Пловдив, в повечето общини се случва същото. А целият проблем идва от там, че в България няма справедлива методика за начисляване на такса смет.

Коя е справедливата методика?

Справедливо е да плащаме точно за количеството изхвърлен отпадък, а не според данъчната оценка на имота. Особено тежък е този грабеж за малкия и среден бизнес, който е принуден да внася в бюджета десетки пъти повече пари за смет, отколкото в действителност дължи.

И за това си има причина. Всички досегашни правителства и народни представители  толерират порочната система да плащаме такса смет на база данъчна оценка, а не според реалното замърсяване. Така те превръщат таксата във втори и незаконен данък.

Ето как се случва това безобразие:

Влизането в сила на методиката за начисляване на таксата според количеството изхърлена смет се отлага вече няколко години. Сега е посочен поредният срок - правителството трябва да приеме новите правила до 31 март 2017 г. Това обаче едва ли ще се случи, защото и досега е имало крайни срокове и досега не се е случвало. Причината е, че всички заедно имат интерес да поддържат този несправедлив модел. Това устройва порочния партиен модел. 

За да бъде ограничен произволът при определянето на такса смет, Дани Каназирева счита, че следва първо да се приеме ясна методика, а до приемането й разликата между такса смет за жилищни и нежилищни имоти, включително такива за стопанска дейност на граждани, юридически лица и еднолични търговци, и таксата, която се начислява на физически лица, да бъде фиксирана в закона - не по-голяма от 30 %.

*Купуването и продаването на гласове е престъпление!