Великобритания гласува за излизане от ЕС с 52% на 48%. Това съобщи Би Би Си. 17 176 006 от подадените гласове са за излизане от ЕС, а 15 952 444 – за оставане, предаде Ройтерс, като се позова на телевизия ITV.
Избирателната активност на референдума е била 72,1 на сто.
Лидерът на евроскептичната Партия за независимост на Обединеното кралство Найджъл Фараж коментира, че премиерът Дейвид Камерън трябва "незабавно" да подаде оставка, ако Великобритания е гласувала за излизане от ЕС.
По думите на Фараж победата на привържениците на излизането на Великобритания от ЕС от сега нататък е неизбежна.
Според него излизането на Великобритания от ЕС е стъпка "за доброто на цяла Европа". "Ние ще построим нова Европа като съюз на суверенни държави, които ще дружат, ще търгуват, ще си сътрудничат", заяви Найджъл Фараж. "Може да се каже, че 23 юни ще стане нашият нов ден на независимостта", посочи той.
Британският паунд се срина! Паника на световните борси
Германският вицеканцлер Зигмар Габриел определи гласуването на британците за излизане от Европейския съюз като "лош ден за Европа", предаде Ройтерс.
"По дяволите. Лош ден за Европа", писа Габриел, който е и министър на икономиката, рано тази сутрин в Туитър.
На „Даунинг стрийт” 10 все още е тихо, но представителите на медиите вече се събират в очакване на изявление на премиера Дейвид Камерън.
Жителите на Шотландия и Северна Ирландия са гласували убедително за оставане на Великобритания в ЕС на вчерашния референдум, сочат окончателните резултати от преброяването на всички избирателни райони в тези две отделни административни части на Обединеното кралство.
1,66 млн. шотландци са гласували за продължаване на европейската интеграция, а само 1 милион - против това.
В Северна Ирландия 440 хиляди избиратели са гласували за запазване на членството в ЕС, което е близо 56 на сто от подадените гласове. 349 хиляди са гласували за Брекзит.
Жителите на Уелс обаче са гласували за излизане на Великобритания от ЕС. За разрив с Брюксел са подадени 854,5 хиляди гласа, а за оставане в Евросъюза - 772,2 хиляди.
Гласуването на британския референдум приключи в полунощ наше време. Официалните резултатите от преброяването ще станат известни след два часа. В първите минути след края на гласуването социологическите агенции обявиха победа за привържениците на Европейския съюз с минимална преднина.
Първите официални данни от няколко обработени области обаче показаха преднина за скептиците на Еврообщността само с 3000 гласа.
Букмейкърите първоначално даваха превес за оставането в Евросъюза, но рано тази сутрин драматично смениха коефициентите и наклониха към подкрепа за брекзит.
На този фон британската лира падна до най-ниското си равнище от 31 години.
Курсовете на еврото и долара спрямо йената също паднаха. Европейският съюз подготвя среща на върха следващата седмица заради вота на британците.
Реално резултатът от референдума няма законно обвързващ характер. Той е чисто консултативен, но британският парламент е под тежък политически натиск да се съобрази с него. В случай че и депутатите подкрепят брекзита, Великобритания няма да напусне Евросъюза незабавно. Страната е член на общността вече 43 години. В Лисабонския договор от 2009 година за първи път беше въведена клауза за доброволно излизане от Съюза.
Тя предвижда 2 години подготвителен период, през който отношенията помежду им трябва да бъдат предоговорени.
Ако Лондон иска да остане част от общия пазар, може да се наложи да внася определена сума в бюджета на ЕС, и също така да продължи да спазва европейските разпоредби за стоките, ако Евросъюзът поиска това от нея.
TrafficNews.bg