Едва 5% от зрелостниците у нас избират да се подложат на матура по математика. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев изрази мнение, че при това положение България не може да просперира без инженери и индустрии с висока добавена стойност, тъй като те изискват именно изучаването на математика.

В тази връзка от МОН ще предложат списък от мерки за подобряване на резултатите и насърчаване на изучаването на математика. Една от тях ще бъде да насърчат висшите училища да обявяват кандидатстване с математика, физика и химия, като се надяват по този начин да стимулират повече ученици да учат тези профили в гимназиите и да полагат изпит по тези дисциплини. Според министъра има много по-голям смисъл от матура по математика след 12 клас, отколкото от НВО в 10 клас.

Мнението, което преобладава сред директори и преподаватели е, че за въвеждането на задължителна матура по математика са необходими нови учебни програми, както и повече часове за упражнения. Това коментира пред TrafficNews и директорът на Езикова гимназия "Пловдив" Николай Радев. Той е и дългогодишен преподавател по математика и е на мнение, че освен необходимата промяна върху учебната програма, трябва да се търсят и начини за стимулиране на учениците за изучаване на STEM дисциплини, а именно наука, технология, инженерство и математика.

„Българските ученици не са готови за задължителна матура по математика към този момент. Въвеждането й изисква много предварителна работа. Броят на часовете по математика бяха намалени изключително много и това няма да доведе до желания резултат на МОН, а именно да стимулира учениците да се насочат към професии към STEM дисциплините. В момента преподавам в 11 клас и броят на уроците в учебника, е равен на броя часове през годината, тоест няма никаква възможност за допълнителни упражнения и затвърждаване на знанията”, заяви Николай Радев.  

Въпреки че е директор на езикова гимназия, той изтъкна, че наблюдава положителна тенденция, тъй като най-голям брой от завършващите ЕГ "Пловдив", се насочват именно към инженерни специалности и има много голям интерес към тях.

"Ако все по-голям брой деца успеят да овладеят математиката чрез достатъчен брой упражнения, те няма да имат нищо против да се насочат натам, тъй като тези професии са много по-добре заплатени в момента и това е мотивиращо за тях. Но поради недостатъчния брой часове- те се чувстват неуверени”, коментира още той.

По наша информация в началото на идната седмица е предвидена среща на ръководството и преподавателите по математика в Математическа гимназия „Академик Кирил Попов“, на която да бъдат обсъдени предложенията за промяна на учебните програми, както и въвеждането на задължителната матура по математика. Ще съобщим и какви са били резултатите от срещата, както и какво е общото мнение на колектива в тази насока.

Математикът Елена Бекирска сподели пред медията ни, че е "за" въвеждането на задължителна матура по математика. Според нея засиленото й изучаване ще развие логиката, аналитичното мислене и уменията за разрешаване на житейски задачи сред учениците. Все пак споделя, че не е редно всички деца да се слагат под общ знаменател и би било редно при въвеждането на такава матура, да бъдат обмислени два варианта. Единият да бъде по-базов, а за учениците, които са с профил "Математика" - по-сложен.

Рила Аджеларова, която също е преподавател по математика, коментира пред TrafficNews, че не одобрява въпросното предложение.

„Категорично против съм матурите по математика в 12 клас. Обещаваното от години облекчаване на учебния материал по този предмет така и не се случва. Трудно е и на децата в профил "Математика", та какво остава за тези, за които този предмет не е приоритет. Всеизвестни са мъките на седмокласници, а сега агонията ще продължи. Не смятам, че броят желаещи да се занимават с тази наука зависи от една "изнасилена" матура по математика”, сподели тя.

Още през тази седмица в МОН ще се състои и първото обсъждане на концепция за промяната на учебните програми. 

Да има ли задължителна матура по математика в 12 клас, гласувайте с "Да" или "Не", в анкетата на TrafficNews тук.