Втората матура не затрудни зрелостниците от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Пловдив. Повечето дванадесетокласници излязоха от класните стаи с усмивка. Пред TrafficNews те споделяха, че темата е била лесна и благодатна за писане.

Припомняме, че тази сутрин бе изтеглен вариант №5 за изпита по професионална квалификация, по който писаха над 25 хил. гимназисти в цялата страна. Приблизително още толкова се явиха на матурата по профилиращ предмет. На тях се падна вариант №2.

„Чудесно мина, много съм доволна”, сподели пред наш репортер Росица, която излезе от класната стая малко преди да изтекат четирите часа. Тя обсъждаше разгорещено изпита заедно със своите съученички Теодора и Мария.  Дванадесетокласничките завършват „Брокер недвижими имоти”. Въпреки че Строителният техникум по традиция е предпочитан от мъжете, в тази специалност учат основно дами. Росица, Теодора и Мария обясняват, че са имали възможност да избират дали да развият темата, или да подготвят дипломен проект, който да защитят днес. Повечето от съучениците им са избрали втората възможност, тъй като са имали време да го подготвят и така са се чувствали по-спокойни. 

„Насочила съм се към инженерните специалности. Трудни са, но мен това не ме отказва”, каза с усмивка Роси. Останалите две момичета пък ще кандидатстват съответно Икономика и Медицинска козметика.

„Изпитът беше лесен, падна се тема, в която бях подготвен и очаквам добри резултати”, категоричен бе и Кристиян, който е писал по темата „Жив плет”. Въпреки това на този етап младежът не възнамерява да продължи с образованието си. „Ще работя, но не по специалността”, категоричен е той.

Не липсваха и зрелостници, които не са успели да покажат всичките си знания. „Можеше и по-добре да се справим. Притеснението се оказа много сериозен фактор”, сподели Александър. Най-много му се отдават езиците, затова ще кандидатства Английска филология.

Въпреки притеснението обаче, и Александър, и повечето от съучениците му споделиха, че са се подготвяли сериозно за матурата и очакват оценката да им стигне, за да бъдат приети в желаните специалности.