2058 е броят на децата, които са със специални образователни потребности в Пловдив и областта. Специалистите отчитат известен ръст, тъй като през учебната 2023-2024 година, нуждаещи се от специализирана подкрепа деца са били с 228 по-малко. За предходните пет години, броят им, дори и плавно се увеличава, като за 2021 г. децата със СОП в Пловдивско са били 1437, през 2022 г. – 1568, през 2023 г.- 1714, а през 2024 г.- 1830.

Сред тях 806 деца получават подкрепа в Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив. Специалистите от центъра работят както с деца от детските градини, така и с ученици в училищата в Пловдив и областта, осигурявайки им индивидуализирана подкрепа и възможности за развитие в разнообразни области.

Най-голям е броят на децата с разстройство от аутистичния спектър /127/, следвани от децата с езиково-говорни нарушения /105/, както и тези с множество увреждания /82/. 63 са тези със специфични нарушения на способността на учене, а децата с интелектуални затруднения са 61. Децата с емоционални-поведенически разстройства са 57. 76 пък е броят на записаните в училището за деца с увреден слух, намиращо се непосредствено до сградата на РЦПППО.

Броят на деца от детските градини в Пловдив, които посещават центъра е 212. Със собствени екипи от детските градини, пък работят 39. Учениците, които посещават центъра са 299, а тези, които работят със собствени екипи в учебните заведения са 451.

Има ръст и в броя на психолозите и логопедите, които практикуват в РЦПППО, като за учебната 2023-2024 година са работили 10 логопеда и 11 психолога. През тази учебна година броят на логопедите е 15, а на психолозите 13. Въпреки увеличението на броя на децата със СОП, центърът успява да осигури качествена грижа и внимание за всяко от тях, предоставяйки специализирани услуги за деца с различни образователни потребности.

На разположение в базата има 11 добре оборудвани терапевтични кабинета. Центърът разполага с логопедичен кабинет, арт ателие, стая за психомоторика, стая за ерготерапия, солна стая, кабинет за двигателна рехабилитация, физиотерапия, STEM кабинет, стая за музикотерапия, стая за занаяти, а от скоро децата посещават и уроци по пиано.

Като отделни занимания за децата има организирана театрална трупа, отбор по хокей на трева, които дори са станали и олимпийски шампиони. Посещават още фитнес зала, като ходят и на народни танци два пъти седмично.

Още за работата на Регионалния център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование в Пловдив и начините, по които се справят с предизвикателствата, ще разберете в предстоящо интервю с директора на центъра- Катя Стоилова пред TrafficNews.

Галерия: