
Назначението на Ненко Калакунов обратно в „Паркиране и репатриране” в Пловдив от кмета Костадин Димитров дойде повече от изненадващо. Без да влиза в каквито и да е детайли или да мотивира назначението, градоначалникът представи Калакунов и новия директор на ОКТ – Димчо Йоргов.
За своите 12 години начело на „Паркиране и репатриране” Калакунов бе превърнал общинското предприятие в частна фирма, а дори кметовете не смееха да се месят в работата му. Това доведе до редица проблеми с него, както и до сериозни съмнения за корупционни практики, които през последната година излязоха на повърхността.
Калакунов, макар и кадър на ГЕРБ, от няколко години залитна сериозно към близките до президента съветници, които управляваха страната в немалък период през последните години. Контрол над него нямаше и бившият кмет Здравко Димитров, през Тодор Чонов.
Още тогава в политическите централи се говореше, че Калакунов е минал към президентския отбор.
Когато новият-стар шеф на ОП-то бе уволнен от кмета Костадин Димитров преди година, лично Николай Копринков се е опитал да го спаси. След като това не се случи, му бе намерена работа в държавна болница под тепетата, където са назначени мнозина, близки до президентските съветници.
Сега отново Калакунов се завръща на поста, а съмненията, че президентът отново има човек в управлението на Пловдив, се засилват.
Скандалите с Калакунов и съмненията за злоупотреби
През последната година, докато на поста се смениха двамата директори – Нъшан Деркалестаниан и Иван Ганчев – бяха разкрити редица схеми, които са действали в общинското предприятие. С тях трябва да се е запознал и кметът Костадин Димитров, тъй като докладите им бяха и до него, преди да бъдат внесени в компетентните органи, като прокуратурата.
ВИП паркиране за ВИП личности
Със сдаването на поста от Калакунов стана ясно, че има списък с автомобили, вкарани в софтуера на „Паркиране и репатриране”, които не подлежат на санкции, ако не платят Синя зона – нито заскобяване, нито репатриране. Този списък е трябвало да се прилага за колите на определени институции – МВР, прокуратурата, ДАНС и оперативните коли на общинските институции. В него обаче са се вкарвали всякакви автомобили, включително и лични – на общински и държавни служители, както и на „близки” до ръководството на „Паркиране и репатриране”. Въпросните автомобили бяха изкарани от списъка от Иван Ганчев., но вероятно отново ще бъдат върнати.
Служебните абонаменти
Най-голямата бомба бе със служебните абонаменти, които са раздавани буквално на „калпак”. Цели улици бяха давани на частни фирми, а живеещите в зоната дори не са имали възможност да спрат колите си. ЕВН, например, имаха 25 абонамента не само на ул. „Христо Г. Данов”, но и на съседните улици.
Също така се оказа, че е имало фирми, които са спирали да плащат абонамента си, но знаците стояли и те са ги ползвали, а предприятието не е взимало никакво становище за премахването им. Такъв случай имаше на ул. "Тодор Каблешков", където фирмата "Арт Рестстрой" на Цветан Пулев, съдружник на Илиян Филипов в други компании, бе платил за две паркоместа за 3 месеца, а след това ги ползваше повече от година без да плаща. По същия начин бе и банка на бул. "Васил Априлов" и фирми на ул. "Отец Паисий".
Третият проблем е с даването на абонамент на фирми в жилищните зони. По закон, служебни паркоместа не могат да се дават в комплексно жилищно застрояване, каквито са всички паркинги на жилищни сгради, но такива продължават да има.
Незаконни паркинги и злоупотреби с действащи
От години в Пловдив са действали три незаконни паркинга, на два от които дори са били събирани такси. Това са този на бившия магазин „Евмолпия”, както и зад хотел „Тримонциум”. Там имаше бариери, а частници събираха такси, въпреки че терените са общински и нямат право да го правят. Третият незаконен паркинг бе на ул. „Найден Геров”, където от близкия хотел „Визуализа” си сложиха бариера, въпреки че бяха на режим служебен абонамент до 18:30 часа. Бариерите на трите паркинга вече са премахнати.
Сериозни съмнения за злоупотреби имаше и по другите общински паркинги – на „Тримонциум”, „Съборна” и тези в централната градска част. Там вероятно служители не са отчитали точните часове на паркиране на колите, като са получавали част от средствата на ръка. Поради това в бюджета се предвижда да се сложат автоматични паркинг системи, за да се пресекат възможните корупционни схеми.
Плащане „на ръка” на Синя зона
Практиките, които може и да са били покровителствани от Калакунов – екипи на скобарите да взимат пари на ръка, за да не заскобват определени автомобили – бяха пресечени. Вече бившият директор Иван Ганчев уволни един екип, който отказа да сложи скоба, а след това служителите признаха, че са получили пари, за да не го сторят.
Избирателното слагане на скоби или репатриране също е била обичайна практика. През последните месеци гръмнаха редица скандали с това, че общински полицаи отказват да репатрират скъпи автомобили, включително и електрически Ролс-Ройс на партньор на Илиян Филипов в една от фирмите му.
Скъпа кола за (не)служебни нужди
В миналия мандат разследване на Тина Ивайлова по БТВ показа как Калакунов си прави обществена поръчка, за да си купи „служебен“ 5-метров автомобил, който струва 60 000 лева. Шкодата бе с мощност над 185 конски сили, лети джанти над 18 цола и дълъг списък с екстри, като той я караше 24/7. След като Калакунов бе уволнен от кмета Костадин Димитров, той прехвърли луксозното возило на председателя на Общинския съвет Атанас Узунов.
През 2021 година пък той си купи общинско жилище от фонд „Ведомствен”. Той плати 78 000 лева за 70 кв. м апартамент в нова кооперация на ул. „Богомил”.
Спиране на реформата
С представянето на Ненко Калакунов днес кметът Костадин Димитров обяви, че спира засега предложението за реформата с паркирането в града, изготвена от администрацията. Претекстът, който използва, бе недоволство на браншова организация на хотелиери, както и че тя има нужда от прецизиране.
Дали обаче предложенията за намаляването на колите в Стария град и Капана, както и спирането на злоупотребите по паркингите, служебните абонаменти и ограничаването на часовия диапазон в Синя зона, няма да бъдат бутнати във фризера, а Калакунов да продължи да действа по своя начин – с пълна липса на прозрачност и правила.
Още от категорията


Нов шеф поема Второ РУ в Пловдив
