Национален протест срещу пътния травматизъм ще се състои утре /12 април/ в Пловдив, София, Варна, Бургас и редица градове в страната, когато гражданите ще се обединят, настоявайки за адекватни мерки и отговорност. Протестът е организиран от сдружение „Ангели на пътя“, като граждани от цялата страна ще се съберат пред сградите на местните съдебни палати в 10:00 часа, за да изразят недоволството си от нарастващия брой тежки пътнотранспортни произшествия и липсата на ефективни мерки за пътна безопасност. 

Полицейски екипи ще обезпечават обществения ред и пътната безопасност при провеждане на мирния протест под надслов „Стига толкова смърт на пътя“. Осигурен е съпровод на шествието, което тръгва в 10 ч. от сборния пункт пред Съдебната палата на бул. „Шести септември“ и се насочва към Катедрален храм „Успение Богородично“ по ул. „Йоаким Груев“ и ул. „Съборна“. На връщане по маршрут, в интервала 12.00 ч. – 12.15 ч., е възможно спиране на движението по бул. „Шести септември“, в участъка между бул. „Цар Борис III Обединител“ и бул. „Руски“.

"Призоваваме всички да излязат в събота и да изразят гражданската си позиция в подкрепа на исканията ни за по-качествена пътна инфраструктура в населените места и извън тях, за по-справедливи наказания за пътните убийци и за всички останали мерки, които ще спасят техните животи и тези на техните близки!", призовават от сдружението.

Повод за протестите е тежката катастрофа, отнела живота на 12-годишната Сияна – пореден трагичен случай, предизвикал вълна от обществено възмущение. В демонстрацията ще се включат граждани, неправителствени организации и почернени семейства, настояващи за решителни действия от страна на държавата.

Протести срещу т.нар. „война по пътищата“ вече се проведоха в няколко града. В Плевен бе стартирана подписка с искане за оставката на ръководството на АПИ. Според организаторите, институцията системно пренебрегва сигнали за опасни пътни участъци, а публичните средства се разходват неефективно. Освен на място, подписка тече и онлайн.

В отговор на общественото напрежение, Министерството на вътрешните работи обяви, че стартира цялостна проверка на рисковите участъци по пътищата в страната. Полицаи с цивилни автомобили ще следят за агресивни водачи, а Министерството на регионалното развитие разпореди инспекция на пътищата с висока концентрация на ПТП-та. По данни на МВР, само за първите два месеца на годината са подадени над 2000 сигнала за компрометирана пътна инфраструктура.

„Като гражданин подкрепям предложените мерки, но смятам, че не са достатъчни. Необходими са действия, а не думи. Слушахме дълго време…..Необходима е мащабна реконструкция на пътната мрежа в цяла България. Без нормални пътища никакви глоби и ограничения не биха дали резултати! Ще следя изпълнението на всички мерки и няма да спирам докато не спрат убийствата на пътя.

Колкото и да ми е трудно да продължа вашата подкрепа ми дава сили и вяра, че Сияна не си е отишла напразно и ще последва промяна във всички! Нека градим, а не да рушим! Ние сме Сияна”, написа в социалните мрежи бащата на загиналата Сияна.

Министърът на вътрешните работи Даниел Митов също коментира темата с пътната безопасност.

"Пътният травматизъм е една от тези теми, за който непрекъснато говорим и обсъждаме. Контролът по пътищата трябва да се завиши", заяви той.

Това може да стане с необозначени полицейски коли по пътищата, глобяване нарушителите на пътя, поставяне на колчета и релефна маркировка. За целта се изискват законодателни инициативи и взаимодействие с другите институции, посочи министърът.

Протест ще се състои и на 13 април /неделя/, който ще бъде организиран от бащата на Сияна, пред църквата “Св. Александър Невски”  от 13:00 часа.