Фирмата на турски бизнесмен, позволил незаконно изгаряне на отпадъци в Пловдив, отново може да се отърве от санкция. „Сарс 12“ на Ахмет Куртулду води дело срещу регионалната екоинспекция, в което обжалва наложена глоба от 10 000 лева. Последната е вследствие на тенденциозния им отказ да съдействат на РИОСВ при извършване на проверки по сигнал за евентуално замърсяване.
Припомняме, че разследването относно замърсяване на околната среда започна през 2021 година, когато медията ни изнесе данни за действията на „Сарс 12“. РИОСВ, РДНСК, Прокуратура и Следствена служба се заеха с нарушителя, който обаче така е не получи ефективно наказание. Единствено екоинспекцията състави няколко акта за нарушаване на задължението да съдействат на проверки и да предоставят незабавен достъп. Произтеклите от тях глоби обаче бяха атакувани в съда от Куртулду, който поиска отмяната им.
Припомняме, че през май Районен съд излезе с решение, с което потвърди наказателното постановление и паричната санкция. Магистратите не откриха никакви нарушения в АУАН на директора на РИОСВ и задължиха фирмата нарушител я заплати.
„Сарс 12“, от своя страна, е прехвърлил казуса в Административен съд, чието решение ще се окаже в тяхна полза. Причината обаче не е оневиняващ фактор, а елементарна грешка. Призованата страна по делото в първоинстанционния съд е „РИОСВ – Пловдив“, а правилно е да бъде „директорът на РИОСВ“ – органът издал наказателното постановление, се казва в становището на магистратите.
Тази на пръв поглед дребна разлика се „явява абсолютна процесуална пречка за допустимост на съдебното производство“. Дело срещу „ненадлежна“ страна (в случая РИОСВ) води до постановяване на недопустим съдебен акт, тъй като надлежната страна („Сарс 12“) не може да се ползва от правните последици на съдебно решение – било то в неин плюс или ущърб.
Припомняме, че въпросната законова поправка бе въведена преди години, когато се задължи производствата да бъдат водени не срещу институция, а срещу управляващия я орган.
По тази причина Административният съдът обявява за недопустимо решението на РС и го обезсилва. Връща делото, но с нареждането да бъде разгледано от друг състав, „който да осигури възможност за участие на надлежните страни – органът и жалбоподателят“. Какво ще бъде решението на съдиите, медията ще проследи.
Припомняме, че „Сарс 12“ веднъж вече успя да се отърве от глоба с помощта на собствената си безотговорност. Ето как:
Още от категорията
Район „Северен" награди победителите в конкурсите „Моята Коледа" и „Коледни мигове в Северен"