Три компании подадоха оферти за строителството на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" в Пловдив. Сред кандидатите да строят училището на терена на ул. „Кръстьо Раковски” зад мол Пловдив са фирмите „Запрянови - 03 ОДД” , "Архбук" ООД, както и ДЗЗД "Тримона Билд", с водещ партньор ПАРСЕК ГРУП и още две фирми - „Екодин" ЕООД и „Вамос” ООД.
Както TrafficNews писа, прогнозната стойност за изграждането на СУ "Св. Патриарх Евтимий" е 22 145 666 лева. Средствата за новата сграда, която трябва да бъде построена на ул. „Кръстьо Раковски” в район "Западен" са осигурени по програма на Министерството на образованието и науката, като към момента има финансиране за проектиране и надзор, а за строителството на сградата има отпуснати 6 милиона лева от министерството и 4,5 милиона лева от бюджета на община Пловдив.
Проектирането ще струва 441 хиляди лева, а минималният срок за него е 220 календарни дни. Изграждането на училището пък трябва да е за най-много 700 календарни дни. Предвижда се в новата сграда да се обучават само гимназиални класове.
В продължение на десетки години в Пловдив не е строено ново училище, като изграждането на новата сграда на СУ "Св. Патриарх Евтимий" ще предостави не само условия за обучение на децата на изключително високо ниво, но и с появата й ще бъде разрешен проблемът с двусменния режим на обучение в училището. Зам.-кметът по образование Владимир Темелков, който е и възложител на поръчката, постави това като основен приоритет през своя мандат, заедно с обновяването на образователната инфраструктура в града и строителството на трите чисто нови големи училища, в това число новите сгради на Математическата гимназия и ОУ "Княз Александър I”.
Припомняме, че действия срещу това бяха предприети от Камарата на архитектите, които обсипаха с жалби КЗК във връзка с поръчките на инженеринг за новата сграда на Математическата гимназия, както и за СУ "Св. Патриарх Евтимий". Въпреки това от КЗК и ВАС не уважиха исканията им, като ги определиха като неоснователни. От КАБ дори забраниха на свои членове да участват в поръчките, като ги заплашиха с изключване и взимането на проектантската правоспособност на архитектите.
Заради тенденциозните действия на Камарата, възложителят сезира ДАНС, гл. прокурор, НАП и други органи. Владимир Темелков обяви и 50 000 лева лична награда за архитектите, които са готови да проектират трите нови училища на инженеринг. Очаква се този месец Община Пловдив да излезе с решение на комисията за избор на изпълнител за Математическата гимназия, а поръчката за новата сграда на ОУ "Княз Александър I” бе пусната непосредствено преди края на 2024 година.
Припомняме, че площта на имота за изграждането на новото училище в район "Западен" е 9525 кв.м, като е заложено 40% застрояване и минимум 20% зеленина, с условия за спорт в двора на училището. Учебната зона ще заема 3854,40 кв.м, като в нея ще бъдат разположени помещения за администрация, лекарски кабинети, сектор за извънкласни дейности, столова, библиотечно-информационен център и физкултурен салон.
Сградата трябва да отговаря на енергиен клас „А”, с ниско потребление на ток, но не и за сметка на задължителната за училище температура в класните стаи. Изисква се всяка учебна стая да е оборудвана с ергономични едноместни модулни учебни маси и столове, мултимедиен проектор, лаптоп, бяла дъска, екран за проектор, секция за книги, закачалки, шкафчета за дрехи и учебници, предвиден кът за отдих и Wi-Fi.
В техническото задание е заложено бъдещата сграда на гимназията да осигури едносменен режим на обучение за 5 паралелки по 5 випуска, с възможност до 30 деца в клас. Това означава, че класните стаи и пространствата около школото да отговарят на изискването за 750 деца.
Учебното пространството в класната стая ще се организира от типа „обърната“ класна стая, чрез подреждане на масите със столове в полукръг по дългата страна на стаята с цел освобождаване на пространство в средата, контакт с учителя на всички деца. Освен това всички класни стаи ще бъдат оборудвани с мултимедийни проректори и високотехнологично оборудване.
Проектът трябва да дава възможността за осигуряване на прилежащата територия на училището на: подходи – пешеходни, велосипедни и автомобилни, на площи за събития, спорт и отдих, решаване на паркирането, достъпната среда, озеленяването и други. Също така да се съобрази с мерките за физическа сигурност, решения за защита от запрашаване, шум и вибрации, акустика на външните пространства, елементи на обозначаване и сигнализиране на обекта, съобразно действащите нормативни изисквания, конкретните дадености на терена и гарантиране оптималното функциониране на всяка от сградите и прилежащите ѝ площи.
Свързани новини:
Още от категорията
Одобрени предложения на Тони Стойчева за включване на обекти в Годишната програма за разпореждане с имоти