Районна прокуратура е започнала комплексна проверка за замърсяване на околната среда в Южната промишлена зона, научи TrafficNews. Преди две седмици съобщихме за мащабно замърсяване и съмнително депониране на земна маса и строителни отпадъци зад Ремонтното депо на НКЖИ. Сигналът за огромен трафик на камиони, които пренасят пръст и строителни отпадъци от пробива на Централна гара бе подаден до прокуратурата , РИОСВ, Община Пловдив и Пловдивски общински инспекторат. Освен сериозното замърсяване на въздуха в района, работещи там се оплакоха и от разбития от комионите път. 

Наблюдаващият прокурор е разпоредил проверка по чл. 352 ал.1 он Наказателния кодекс на Икономическа полиция и Регионалната инспекция на околната среда и водите. Срокът за приключване на проверката е един месец, което означава, че резултатите ще са ясни в края на април. 

Междувременно обаче проверка на TrafficNews установи, че фирмата инвеститор извършва депонирането без съответните разрешителни от РИОСВ. Теренът, върху който камионите изсипват товарите си, е огромен и няма как там да се извършва депониране без План за управление на отпадъците. Такъв трябва да бъде заложен в проекта, който 85% е фенансиран с европейски средства. 

Въпреки поредицата имейли, изпратени до РИОСВ, все още не сме получили конкретен отговор на зададените въпроси. От Инспекцията отговориха, че сигналът е изпратен по компетентност до Община Пловдив и район "Южен" , но до този момент старателно заобикалят въпроса дали РИОСВ са дали разрешение за депониране. 

От Общинския инспекторат извършват проверка на превозните средства, засечени да извозват земна маса в нарушение на наредбата на общината. 

От район "Южен" са извършили проверка на място, но тъй като проектът е съгласуван с голяма община , на фирмата е изпълнител е издадено предписание по чл. 9 от Закона за управление на отпадъците. 

Проверка на TrafficNews в имотния регистър установи, че въпросният имот, в който вече има тонове земна маса и строителни отпадъци, е собственост на НКЖИ. Тъй като държавната компания е възложител на големият строителен обект, тя е позволила на изпълнителя фирма "Трейс" да ползва нейния терен за депо. 

"Трейс" е една от двете компании, които Европейската прокуратура проверява във връзка с разследване за злоупотреби при реставриране на историческия център на София. В петък в офисите й бяха извършени обиски и иззети документи. 

Разследването е под кодовото име „Жълт паваж“. Твърденията са за злоупотреби с предназначеното за столичната община финансиране за реновиране на стария градски център. Дейността се съфинансира от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Има подозрения и за корупция, като предполагаемите щети са за 3 милиона евро.

Разследването е започнало през есента на 2022 г., като ведомството , оглавявано от Лаура Кьовеши се е сезирало по медийни публикации.  В процес на проверка от страна на Европейската прокуратура са договори, сключени между Столичната община и две търговски дружества, след проведени обществени поръчки.

Южната промишлена зона като лунен пейзаж! Облаци от прах, разбити пътища и купища отпадъциРаботещи в района с апел до институциите да спрат замърсяването