Майка на дете с увреждания втора година води война с пловдивския ТЕЛК. Пловдивчанката се свърза с медията ни, за да разкаже за перипетиите, през които е минала през последните 24 месеца.
Дара Чолакова е майка на момченце, страдащо от рядкото заболяване фибуларна хемимелия. За съжаление, при малкия Ивайло е един от най-редките случаи на този вид малформация, защото освен липсата на малкия пищял (фибулата), има и липса на пръстчета. Самото ходило е доста малко и с изместена встрани пета.
Ивайло е едва на година и два месеца. Пред него предстоят три етапа на оперативни намеси. В момента детето не може да ходи, а за него се грижи младата майка.
„През 2020 година, когато Ивчо бе на два месеца, подадохме документи за ТЕЛК. Заболяването е тежко и много рядко. У нас има още 9 деца с рядката малформация. Децата имат постоянна нужда от грижи, защото не могат да се обслужват сами и не могат да ходят. Ден след входиране на документите получихме отговор от ТЕЛК, в който оценят детето едва на 75% инвалидност. Не оставих нещата така и се обърнах към Националната експертна лекарска комисия. Чакахме 4-5 месеца, след които получихме становище за 100% инвалидност”, започна разказа си Дара.
Тя сподели, че при 100% инвалидност социалните помощи са значително по-големи, както и привилегията за придружител.
Финансовите средства са изключително важни за пловдивското семейство. На Ивайло предстои серия от интервенции в Полша. Първият етап на операциите струва 360 хиляди лева, които се покриват от Фонда за лечение на деца в чужбина. Рехабилитацията на детето, както и престоят му в Полша, са за сметка на родителите.
„През месец май ще заминем за чужбина. Там ни предстои консултация с професора, който ще извърши операциите. Ако всички изследвания са наред, ще бъде насрочена интервенцията. Разходите за пътуване и хотел са за наша сметка. След операцията имаме 12 седмици рехабилитация. Тя не се поема от фонда. Ще е необходимо да наемем апартамент и да живеем в Полша”, продължава майката.
Всяка година Дара трябва да подновява ТЕЛК-овото решение на детето си. Така и в началото на март предоставила пред комисията документите си.
„Сутринта депозирах всички книжа, старото решение, рентгенови снимки и становището на лекуващия педиатър. Още в следобедните часове ми се обадиха, че е готово решението. Когато го взех обаче, бях в недоумение – отново 75% инвалидност. Върнах се и попитах каква е причината, но вместо разяснения получих само „не можем да ви отговорим, а и не сме длъжни”. Това е подигравка и унижение. Състоянието на детето ми не се е подобрило, а напротив – влошава се”, през сълзи разказва Дара.
Пловдивчанката се е обърнала към адвокат. Юристът я е посъветвал отново да подаде жалба до НЕЛК, като опише цялата история. Процедурата ще отнеме отново между 4 и 5 месеца. Междувременно на Дара и Ивайло предстои пътуване и консултация за сложната операция.
TrafficNews се свърза с ТЕЛК – Пловдив за становище. От там ни обясниха, че заради пандемията лекарите от комисията не могат да преглеждат физически хората, а одобряват експертизите само по документи.
„Ние работим месеци наред само по документи. Ако родителите са представили документи, отговарящи на 75% инвалидност, то няма как комисията да даде 100%. Тук се крие тази възможност за разминаване на процентите. Разминаването се дължи на документите”, заяви д-р Дора Ангелова от ТЕЛК-Пловдив.
„Независимо от трудностите, пред които сме изправени, се стремим да не се предаваме, а винаги да преследваме максимума. Това е подигравка с нас, родителите на болни деца. Гледаме напред и се надяваме, че един ден всичко това ще е зад гърба ни. Дотогава обаче ще се борим за правата на децата ни”, завърши историята си Дара.
Още от категорията
Общинският съвет спря продажбата на безценица на част от топ имот в центъра на Пловдив