Катедрата по микробиология и имунология към Медицински университет – Пловдив обяви победителите от конкурса „Арт агар“, проведен в рамките на Международния конгрес на университетската научна мрежа USERN днес в Европейския ден за разумна употреба на антибиотиците.
Събитието впечатли със своето креативно съчетание на изкуство и наука, като участниците създадоха рисунки с помощта на микроорганизми, отглеждани върху агар. Награда на публиката бе присъдена на Рино Хасегауа от Япония за произведението „Нощен цвят“.
То бе изпълнено с микроскопични гъбички, които създадоха ярко и контрастно изображение. Наградата на Катедрата по микробиология и имунология отиде при Миглена Милушева от България за творбата „В разцвет“.
В нея тя използва микроорганизми като Candida albicans, стафилококи, Escherichia coli и други чревни бактерии. Фирмена награда на Ридаком, дългогодишен партньор на конкурса, бе връчена на Мирела Андонова от България за нейната рисунка „Градината“, изработена също с гъбички. Всички победители получиха сертификати за своите уникални творби, съчетаващи наука и творчество.
Видео:
За историята на това изкуство разказа проф. д-р Мариана Мурджева:
„През 2014 г. Росица Ташкова-Качарова рисува в навечерието на Коледа върху петри с агар елхичка с микроорганизми в лаборатория в Нант, Франция. Американското общество по микробиология публикува снимка на рисунката й във Facebook като "Снимка на деня". През следващата година това общество обявява първия в света конкурс за рисунка с микроорганизми - Agar Art Competition. Оттам насетне конкурсът се провежда всяка година, а от 3 години е традиция и в нашата катедра“. Менторът на 18-те участника в конкурса – български и чуждестранни студенти и млади учени, е д-р Радослав Ташев, асистент в катедрата по Микробиология и имунология.
Той е разяснил на участниците специфичната техника на рисунка с бактерии и микроскопични гъбички върху агар (желеподобна хранителна среда), на която микроорганизмите растат, образувайки видим растеж след ден-два. Особеното при този вид изкуство е, че не виждаш багрите на рисунката веднага - рисуваш на сляпо, но цветовете и линиите се появяват на по-късен етап, когато се визуализира растежът на бактериите и гъбичките. Уникалността на процеса се състои в това, че рисунката остава „невидима“ по време на изработката, а цветовете и формите се разкриват едва след ден-два, когато микроорганизмите развият видим растеж.
„В този ден трябва да се запознаем с разумната употреба на антибиотици, които са стратегически лекарства. Според СЗО антибиотичната резистентност е в топ 10 от проблемите в световен мащаб. Този ден е инспириран от Европейски център за профилактика и контрол върху заболяванията, като още през 2008 година кампанията с разраства и все повече страни се присъединяват към нея, включително и страни извън ЕС и такива в САЩ. Надяваме се на този ден и тази седмица, хората да се запознаят с благоприятните действия на антибиотиците, но и да разберат, че трябва да ги използваме разумно, за да не ги загубим като лекарства”, пък заяви доц. Михаил Петров, който е ръководител на катедрата.
Победители са:
- Рино Хасегауа – студент, 6-ти курс, медицина, МУ-Пловдив
- Мирела Андонова – студент, 4-ти курс, медицина, МУ-Пловдив
- Миглена Милушева – асистент в Катедра по биоорганична химия, Фармацевтичен факултет, МУ-Пловдив Конкурсът „Арт агар“ показа как науката може да вдъхнови творчески израз и насърчи иновативното мислене сред младите учени.
Галерия: