Област Пловдив е рекордьор в страната по брой на жилища, получили Акт 16 през второто тримесечие на 2024 година. През месеците април, май и юни 163 сгради са били въведени в експлоатация, показват предварителните данни на Националния статистически институт. В тях са изградени 607 отделни жилища, чиято обща площ възлиза на 57 650 кв. м.
С тази цифра област Пловдив изпреварва дори областите, където тенденциозно темпът на строителство през последните години е бурен. След нея в статистиката се нареждат Бургас (134) и Варна (127). През второто тримесечие в софийска област с Акт 16 са се сдобили повече жилищно сгради, отколкото в самата столица. Те са съответно 104 и 73, което ги нарежда на четвърто и пето място. Показателите за София град обаче вероятно се разминават с реалността, тъй като няколко районни администрации са отказали да предоставят данните си, посочват от НСИ.
По предварителни данни общият брой на въведените в експлоатация жилищни сгради за цялата страната е 1 039, при новопостроените жилища в тях са 5 090. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (75.5%), следвани от жилищните кооперации (16.0%).
На този фон в някои области строителството може да изглежда почти замръзнало. През въпросния период е област Видин например е въведена в експлоатация само една сграда – тип къща, в която има едно жилище. Подобни са данните за Монтана (5 сгради, 5 жилища), Силистра (5 сгради, 5 жилища) и Кюстендил (9 сгради, 9 жилища).
Колко просторни имоти строят инвеститорите?
Следвайки тенденцията по предходните години, през второто тримесечие на 2024г. отново най-многобройни са жилищата с две или три стаи. Първи по численост са двустайните апартаменти, чийто дял в новопостроените сгради се изчислява около 39.4 на 100. Тристайните са с една идея по-малко – 33.8%. Предварителните данни сочат, че броят на двустайните самостоятелни жилища остава почти непроменен през последната половин година, докато апартаментите с три стаи – намаляват.
Почти равен е дялът на едностайни и четиристайни апартаменти, построени през последното тримесечие. Както обикновено – многострайните апартаменти и къщи са заемат най-малък дял при новопостроените кооперации и имоти.
Средното жилище в Пловдив е около 95 кв.м..
През второто тримесечие на 2024 година полезна площ на въведените в експлоатация новопостроени жилища в Пловдив област се изчислява на 57 647 кв.м.. От тях 44 614 кв.м. спадат към жилищните помещения, в това число кухни над 4 кв. метра. Останалите малко над 13 000 кв.м. се числят към площите на спомагателните помещения.
Това ще рече, че по груби сметки средната площ на новопостроените жилища в Пловдив се изчислява на около 95 кв.м..
Иначе казано с около 10 квадрата повече от средното за страната, имайки предвид, че приблизителният мащаб на едно новопостроено жилище в България в момента е 84.6 кв. метра. Данните на НСИ очертават още, че най-просторните жилища се стоят в областите Ловеч – 168 кв. м., и Русе – 160 кв. м.. А най-малките жилища са били изградени в областите Видин - 63 кв. м, и София (столица) - 70.8 кв.м..
Как се стоят жилищата?
За Пловдив данните през второто тримесечие на 2024г. сочат, че инвеститорите залагат основно на стоманобетонна конструкция. По тази технология са били построени близо 80 на 100 от сградите, поличили Акт 16. Броят им е общо 127, следвали от тухлените сгради – 33. построени са и 2 панелни жилища и едно с – неуточнена друг вид технология.
Почти идентични са цифрите обобщени в националните данни на НСИ – стоманобетонна са 77%, с тухлена - 18%, с друга - 4%, а с панелна - 0.7%.
Още от категорията
НАП с поредна акция в Пловдив, бутик за обувки и автосервиз се появиха в "черните" списъци