Стотици пловдивчани се докоснаха до легендите на българския спорт по време на вълнуващата среща „Стоян Саладинов: Спорт срещу агресията и зависимостите“ в Пловдив. Домакин на събитието бе началникът на отдела по спорт и младежки дейности към Община Пловдив – Иван Запрянов, в партньорство със Спортно училище „Васил Левски“. Младежи от различни пловдивски училища и спортни клубове, родители и преподаватели се срещнаха освен със Саладинов, така и с емблематичните братя Росен и Румен Димитрови – многократни европейски и световни шампиони по ММА и майстори на самбото, с шесткратния европейски, двукратен олимпийски и трикратен световен шампион по борба Армен Назарян, и други спортисти с високи постижения.

Целта на семинара бе да вдъхнови, мотивира и информира чрез силата на спорта и речта на спортистите всички млади хора, като специален акцент бе поставен и върху превенцията на агресията в училищна среда, борбата със зависимости и изграждането на устойчиви житейски навици чрез спорт и дисциплина. 

„Скъпи ученици, млади спортисти, треньори, преподаватели и родители. Днес не провеждаме просто семинар. Днес провеждаме среща със смисъл, среща с кауза, среща, която няма да остави никого безразличен. Събрали сме се не просто да слушаме, а да чуваме и да усещаме. Да се вдъхновим. Да започнем да променяме – не само себе си, а и темите, които пряко засягат нашите деца. Защото вярвам дълбоко, че бъдещето на децата ни не се изгражда само в класните стаи и спортните зали, а и в разговори като този – разговори за човешката сила, за дисциплината, за борбата със слабостите и със зависимостите. Ще говорим за това, което може да изведе едно дете или млад човек от мрака. А това е спортът. Спортът е пътят”, заяви домакинът Иван Запрянов.

Той сподели, че именно спортът е онзи инструмент, който може да измъкне всеки един от дупката, в която е попаднал, от тъмнината, която го обгръща. Дисциплината, примерът и вярата в себе си – това е спасението, категоричен бе той.

„Като човек, който ръководи спорта и младежките дейности в Пловдив, като родител, като спортист, и най-вече като човек, който вярва в доброто – искам да подчертая, че ние носим отговорност. Отговорност да вдъхновяваме, да защитаваме и да изграждаме децата си като добри хора. Ние сме длъжни да го направим. Днес имаме честта да бъдем сред хора, които не просто говорят, а вдъхновяват с личния си пример. Хора, които са доказали, че духът е по-силен от всяко предизвикателство. Ще говорим за това как да възпитаваме децата си да не се предават, да се борят и да вярват в себе си. Но най-важното – ще покажем, че никой не е сам. Вие не сте сами. Вие сте с нас. И ние ще бъдем до вас”, коментира още Запрянов.

След това той даде думата на Стоян Саладинов, който бе приветстван от публиката и изправи всички в залата на крака.

„Днес заставам пред вас с вълнение, което не съм изпитвал дори в онези най-тежки мигове. Никога не съм мечтал, че ще ме показват така пред хората и учениците ми ще ме гледат с уважение. Дошъл съм тук с мисия. Винаги след подобен семинар, стоя с дни и гледам в една точка. Все едно съм играл на Олимпиада. Правя го с надеждата, че едно момче или момиче от вас ще ме погледне, ще ме почувства с душата си и ще си каже: „Аз ще стана като този човек.“  Не всеки ще стане командос или ще залавя престъпници. Но всеки, който сутрин става, върши добро, грижи се за семейството си, работи честно и е човек – това е истинският подвиг. Това е начинът да съхраним България. Вие сте надеждата. Бъдещето. За това никога не отказвам да говоря пред вас, въпреки че в момента всичко в мен трепери. Искам да ви предам енергията, вярата в доброто. Няма непостижими неща. Аз съм тук, живото доказателство за това”, заяви Саладинов.

Той не спести на публиката и тежките моменти – мизерията в детството, над 230 опасни полицейски акции, загинали колеги и дългият път към върха. Но именно спортът е бил неговото спасение:

„Израснал съм в мизерия. Истинска мизерия – не можете да си го представите. Но въпреки всичко, постигнах всичко – станах шампион, станах инструктор на командосите, тренирах националния отбор, създадох десетки световни и европейски шампиони. Представете си – над 40 пъти в различни точки на земното кълбо звучеше българският химн. Това го направихме ние. Нашите момчета.  Знаете, че двадесет години служих в най-елитното поделение на МВР. Преживяхме най-тежките моменти — над 230 акции със задържания, престрелки, опасни операции. Имахме и загинали от нашите редици. Но никога, преди каквато и да било атака, не пропускахме да празнуваме живота — рождени дни, раждане на дете, кръщенета, сватби. Живеехме заедно.  Спортът – това е най-силното средство за възпитание. Всеки спорт учи на дисциплина, благородство, човешки ценности. Спортът възпитава повече от всичко друго. Тренирайте. Спортувайте. Обичайте се. Помагайте си. Това е наравно с вярата. Запомнете – човешкото тяло умира. Но човешкият дух – никога. Вярвам, че моите учители, родителите ми и приятелите ми, които вече не са сред нас телесно, сега са тук с нас – духом. И се радват. Живейте като мен. Правете добро. И винаги ще успявате“, завърши Саладинов.

Братята Росен и Румен Димитрови изразиха огромните си благодарности към Саладинов и също споделиха за премеждията, през които са преминали както и усилията, които са положили, за да застанат днес пред всички млади хора и да бъдат техни достойни примери.

„За господин Стоян Саладинов каквото и да се каже, ще е малко. Не всеки става световен или европейски шампион, но когато имаш такава опора зад гърба си – успехите идват. Благодаря му, че винаги е бил до мен. Заедно постигнахме успехи за България. Ще ви разкажа нещо лично, което ми се е случило. Бях на тринадесет години. Много дебел. Всички ми го казваха. С брат ми не бяхме в добра форма. Тогава тежах 85 килограма. Сега съм почти същото тегло, но това е защото още от дете започнах да се трудя. Записах се в залата и започнах. Всички се чудеха защо го правим – пътувахме с автобуси и трамваи, ходехме на две тренировки на ден, записах се в спортно училище. Даже някои треньори казаха на първия ми треньор: „Остави ги, няма смисъл. Не стават за нищо.“ Но аз и брат ми всеки ден ставахме с мисълта: „Ще станем шампиони.“ Борих се с труд, с постоянство. След две години станах републикански шампион. След това – европейски. После се състезавах и в световни клубове, в различни бойни спортове. Станах отново световен, пак европейски шампион, печелих титли в ММА, ръкопашен бой и още. Не го казвам, за да се хваля. Казвам го, за да ви покажа, че е възможно”, сподели Росен Димитров и посъветва младите хора:

„Ставайте сутрин, борете се, мечтайте, трудете се. Правете лицеви опори, ходете на училище, след това пак на тренировка. Това ще ви направи дисциплинирани, отговорни, силни. Ще се махнете от зависимостите – наркотици, алкохол, всякакви глупости. Ще можете да гледате себе си в огледалото с гордост. Ще успеете. Борете се. Вярвайте в себе си. Трудът е на първо място. Без труд – няма резултати. Трудете се много, мечтайте – и ще постигнете всичко”.

Към посланията се присъедини и Армен Назарян, олимпийски и световен шампион по борба, както и г-жа Ружка Генова, директор на Спортното училище, която подчерта:

„Спортните върхове са важни, но най-важни са човешките ценности и отношения. Да бъдеш човек – това е на първо място.“

На събитието присъстваха и привърженици на клубовете на „Ботев“ и „Локомотив“ Пловдив, които зачеркнаха своите клубни различия и седнаха рамо до рамо в залата. Обединени от каузата, от силата на спорта и от споделената отговорност да бъдат по-добри хора. С този жест те показаха, че когато става въпрос за доброто, за възпитанието, за спасението на младите от зависимости и агресия, спортът не разделя — спортът обединява.

В края на емоционалната среща, началникът на отдела по спорт и младежки дейности изрази своята дълбока признателност към Стоян Саладинов за отдадеността му, за безрезервната подкрепа към младите хора и за вдъхновението, което е донесъл с присъствието си. В знак на уважение и благодарност, Запрянов му връчи специална купа — символичен подарък и признание към човек, който не просто обучава, а възпитава и променя животи чрез личния си пример.

След официалната част от събитието, ученици от различни училища и спортни клубове в Пловдив се редяха на опашка, за да се снимат, да се запознаят и да поговорят с легендарните спортисти.