5 компании и консорциуми са подали оферти за разработване на План за устойчива градска мобилност. Бъдещият план трябва да реши проблемите с трафика, както и даде предложения най-добрите начини за предвижване в градска среда.
Това е втората обществена поръчка, която пуска Община Пловдив за стратегията. През декември градските власти прекратиха първата, тъй като имаше неточности в документацията.
Новата поръчка е за 350 000 лева без ДДС, като почти всички участници са софийски фирми и консорциуми. Единственото пловдивско участие е фирмата „Дезира – С” е в консорциум “ПУГМ – ПЛОВДИВ”. Компанията е на пътния инженер Гергана Кривошапкова, която е направила транспортната схема на Общия устройствен план на Пловдив. Тя е в участие с още две софийски фирми.
Други три от участниците са изцяло софийски - обединение „ПУГМ Пловдив 2022“ с водещ участник „Инфрапроект консулт”, консорциум с водещ партньор „ Д енд Д консултинг”, фирмата „Байнъри”, а варненският участник е „Фрибул”.
Изискването към бъдещия изпълнител по време на разработката на плана за градска мобилност, е той трябва да използва специализиран софтуер за транспортно моделиране, който да прогнозира въздействието от различни комбинации за проекти,мерки и действия.
Планът за устойчива градска мобилност задава основните насоки за устойчиво развитие на мобилността в града, както и възможностите за кандидатстване по европейски програми за финансиране развитието на обществения транспорт. Чрез него ще се постигне устойчива градска транспортна система чрез:
-обезпечаване на достъп до работни места и услуги за всички;
-подобряване на безопасността и сигурността;
-намаляване на замърсяванията, парниковия ефект и консумацията на енергия;
-подобряване на ефективността и ефикасността на транспортирането на хора и стоки;
-повишаване на привлекателността и качеството на градската среда.
Документът дава възможност за планиране на градската мобилност във всичките нейни аспекти за плавен поток на трафика, безопасна и достъпна система на градски транспорт, по-екологично чист град.
ПУГМ ще бъде обвързан с предвидените за реализация компоненти от одобрени проекти на Община Пловдив за периода 2021-2027 г., финансирани по оперативните програми на ЕС.
Очакваните резултати от разработването на ПУГМ са свързани с разработване на интелигентни и устойчиви решения за управление на транспорта и трафика в градската среда; интегрирани, интермодални, устойчиви, достъпни и атрактивни транспортни решения и услуги; подобрена координация, планиране и управление на градската мобилност.
За целите на изработването на Плана за устойчива градска мобилност ще се направи проучване на транспортното поведение и нагласите на жителите на община Пловдив чрез извършване на анкета за установяване на дела на различните видове пътувания по вид транспорт (modal split).
10-те искания на Община Пловдив към бъдещата фирма са:
- Преглед на действащото законодателство в сферата на устойчивото развитие на градската мобилност и градска среда, както и документи, отнасящи се към тях в рамките на Община Пловдив
2. Изработване на графично лого на ПУГМ
3. Проучване и анализ на съществуващата ситуация
4. Идентифициране на заинтересованите страни
5. Визия на ПУГМ и концепция за развитие на основните направления на градската мобилност
6. Предложения за проекти, мерки и действия
7. Оценка на икономическите ползи от реализацията на ПУГМ
8. Наблюдение и оценка на ПУГМ
9. План за действие 2022 – 2026 г. и бюджет на Плана за действие
10. Обществени консултации
Още от категорията
Напредва работата по Бетонния мост „Тодор Александров", пускат движението за Коледа