Екипи на „Градини и паркове“ започнаха премахването на дървесна растителност на Небет тепе. Това е заложено в проекта на общината „По крепостните стени на Филипопол“.
В рамките на проекта ландшафтният архитект Станимир Шаламанов е обследвал всички дървета. Представил е експертна оценка и конкретни предписания. Въз основа на това кметът на район „Централен“ е издал заповеди за премахването им, които „Градини и паркове изпълняват“.
Предвидени за отстраняване са бели акации със суховършие и деформирани стъбла, опасно наклонени китайски мехурници, туи, японски софори, издънкови копривки, джанки и други плодни дървета. Много от тях са саморасли и не се ли премахнат навреме, има риск кореновата им система да подкопае многовековните зидове на крепостната стена.
От общината се надяват гражданите да проявят разбиране за неотложните санитарни дейности, свързани с развитието на Небет тепе като обект с много по-голям туристически потенциал в сравнение с досега.
Миналата седмица , както TrafficNews съобщи, на Небет тепе бе установена неправомерна сеч, но извършителите така и не бяха установени. В продължение на няколко дни граждани , живеещи в съседство , сигнализираха с ромска бригада, която сече и изкоренява дървета. Извършителите обаче успяха да избягат.
Търсенето на това кой и защо сече дървета на Небет тепе се превърна в истинско разследване, достойно за досъдебно производство. То започна, след като живущи на тепето подадоха сигнал за незаконна сеч до къщите им. Те са констатирали, че редица дървета са маркирани, а някои от тях вече са отсечени или изкоренени. Първият сигнал е подаден към 112 на 31 октомври, полиция дошла, говорили с отдел "Екология". В крайна сметка от Пловдивски общински инспекторат са извършили проверка на мястото и са издали констативен протокол на техническия ръководител на фирма „Д4 КЪМПАНИ“ ЕООД, представил дружеството като подизпълнител на консорциум „Филипопол 2020“, който спечели обществената поръчка по проекта "По крепостните стени на Филипопол", който в момента се изпълнява. Въпросното дружество се представило като подизпълнител на карловското дружество "Алтрам".
От двете фирми обаче не просто отричат да имат каквото и да е общо с дърветата, но и с проекта. Имената на тези фирми не присъстват и сред официалните участници в консорциума, които са „Терасист“ ООД - Карлово, „Стройекспрес-НН” ООД - Търговище и ПМ „Архитекти” ЕООД - София.
Проектът „По крепостните стени на Филипопол“, в който освен Небет тепе и подходите към него е включена и Източната порта, се финансира по оперативна програма „Региони в растеж“, като общата му стойност е около 8 млн. лв., 6 милиона от които е безвъзмездното финансиране от европейските фондове.
Още от категорията
Пуснаха обществената поръчка за новата сграда на ОУ „Княз Александър I", решават проблема с двусменния режим