Общинските съветници решават да приемат ли петгодишния план, с който местната власт трябва да бори мръсния въздух в Пловдив. Програма за подобряване на качеството на атмосферата ще бъде обсъдена и гласувана на предстоящата сесия в четвъртък. Както медията ни писа, проектът бе изготвен от софийската фирма „Еко Логистик А“ ЕООД, която спечели обществена поръчка за 84 хил. лева. Еколозите имаха задача да проучат как са се движили показателите през последните седем години, да идентифицират основните замърсители и да предложат как да се освободим от тях.

При 60% стар автопарк и над 21 000 кюмбета в Пловдив! Общината бори токсичния въздух с близо 60 мерки

Какво установиха? 

Отоплението на твърди горива, автомобилния транспорт и промишлеността бяха изведени на преден план. Всички те поотделно не водят до превишаване на нормите за опазване на човешкото здраве, казаха еколозите в доклада, но комбинираният им ефект води до влошено качество на въздуха. Експертите оцениха, че най-много вреди ни причиняват емисиите от фините прахови частици с размер от 2,5 и 10 микрона, азотен диоксид и бензо(а)пирен, а като най-замърсени зони в града определиха районите „Централен“ и „Южен“.

Всъщност най-важният момент са предложените в доклада мерки – краткосрочни и такива с перспектива, чието прилагане следва да доведе до по-чист въздух за Пловдив. Те са продължение на тези, които предходния план съдържаше. За справяне с идентифицираните източници на замърсяване ни препоръчаха – борба с "калните петна" и допълнително озеленяване в рамките на целия град; подмяна на печки на твърдо гориво от домакинствата; въвеждане на зони с ниски емисии за транспорт и битово отопление в централните части на Пловдив; увеличение на машинното метене и миене с техника с висок екологичен стандарт; подобряване на пътната инфраструктура, за да се намали запрашаването; по-строг контрол върху нерегламентирано изгаряне на отпадъци; затягане на проверките върху строителни обекти; изграждането на нови велоалеи като възможност за алтернативен транспорт и други.

Част от мерките вече се изпълняват като продължение на предходния План за КАВ, който обхвана периода до 2023г. Подмяната на стари печки с екологични уреди за отопление пък вече реализира своя втори етап. Други – като допълнително озеленяване вече спечелиха финансиране и предстои да се пристъпи към действие. Изчаква се финалната дума от Европа дали Пловдив ще бъде одобрен и за средства за закупуване на нов еко подвижен състав на автобусите от градския транспорт. Общината кандидатства и за пари, с които да организира и въведе очакваните зони за ниски емисии, чрез които ще ограничи "цапащите" автомобили и кюмбета в центъра на града. 

Възлагат за 10 години линии 103 и 104 на „Екобус - Пловдив”, след като получи електробуситеОбщинският съвет гласува договора за обществена услуга между Общината и вътрешния превозвач

В битката с калните петна: С 11 млн. лева озеленяват над 70 пространства в ПловдивОбщината кандидатства по европейски проект за зелените мерки

Крайният срок за безплатна подмяна на печки с климатици в Пловдив наближава

Харесаха ли пловдивчани новата Програма за подобряване на въздуха? 

Гражданите имаха месец, за да се запознаят с програмата. В рамките на периода за общественото обсъждане са постъпили четири предложения – от две физически лица, от сдружение с нестопанска цел, от EVN България и от групата на общинските съветници на ПП-ДБ.

В резюме – искат се повече станции за мониторинг; по-строг контрол за нарушителите, отговорни за нерегламентирано горене на гуми и други отпадъци; предлагат промени при автомобилния трафик в града; интегриране на екологични начини на отопление на жилищни сгради. Единствено предложението на електроразпределителното дружество е частично прието в частта, която предлага оказване на административна подкрепа на домакинствата, отопляващи се на твърдо гориво. Изменението касае една дума – "топлофициране", която ще бъде добавена като алтернатива до "газифициране“ на жилищата им.

Всичко останало по Програмата за подобряване на КАВ за 2024г.- 2029г. остава непроменено. Ще предизвика ли това дебати сред отделните групи съветници и дали документът ще бъде приет в този му вид – предстои да разберем утре. 

Данните

За 2024г. осъдената за мръсен въздух община пак не покри европейската норма за опазване на човешкото здраве, защото значително премина прага от 35 позволени дни с превишения на годишна база. Окончателната оценка ще стане ясна през април, когато местната власт се отчете пред РИОСВ-Пловдив. В последно време положението не се е променило към по-добро. Само за първите три месеца от 2025г. (март дори не е приключил) станцията за измерване чистотата на въздуха в "Тракия" е регистрирала 39 дни на превишения на ФПЧ, а тази в "Каменица" – 23! 

На хартия Програмата, в която инвестирахме хиляди, трябва да помогне тези дни да стават все по-малко. Но тя е не само ориентир и план за действие, а и "златният талон" на Общината, който създаде условия тя да кандидатства оправдано за пари от Европа, за да си изпълнява мерките.  

Ще трябва да изчакаме до 2029 година, за да разберем дали всичко това е имало смисъл, т.е. ще спрем ли да дишаме въздух без примеси.