Може ли да бъде спасена Лаута? Гората е в потресаващо състояние и бавно, но сигурно умира. Покрай централните алеи има десетки изсъхнали дървета, клони, като всеки ден падат нови и нови дървета, покосени от болестите по тях. Само преди половин година зам. директорът на ОП "Паркове и градини" Георги Николев заяви, че 50% от дърветата са болни и трябва спешна реанимация на гората. В края на зимния сезон този процент видимо се е увеличил.
От общинското предприятие съобщават, че започват експертно комплексно фитопатологично обследване на всички насаждения в парка. Обследването ще стартира през април и ще продължи през целия вегетационен период до октомври.
„При влошените през последните дни метеорологични условия констатирахме много паднали дървета във вътрешността на парка. Поради напредналата възраст на насажденията общото им здравословно състояние от година на година се влошава. Трябва да обследваме всички видове заболявания, причинени от гъбни и насекомни вредители, като за това ще разчитаме на специалисти в тази област“, коментира директорът Веселин Козарев.
След като излязат резултатите от анализите на почвата и дървесните видове, ще бъде изготвен план за реконструкцията на парка. Всички заболели и потенциално опасни дървета трябва да се маркират и отстранят, а след това в гората да се засадят нови и подходящи дървесни видове. Проектът ще трябва да бъде реализиран и финансиран от Община Пловдив.
Веселин Козарев припомни, че съвместно с кметството на „Тракия“ и с участието на стотици пловдивчани през есента бе направено прочистване на парка от паднали и изсъхнали дървета и клони. Напролет предстои друга мащабна акция. Но това не е трайно решение на проблема.
Ето и снимки, само от видимата част на гората покрай алеите:
Още от категорията
Мръсен въздух в Пловдив! Притесняват ли се хората за здравето си, или смятат, че това не е заплаха АНКЕТА