Общинският съвет в Пловдив ще гласува в сряда избор на омбудсман. За поста кандидатстваха 8 души, като 7 от тях бяха допуснати до втория етап, където бе направено и класиране от комисия, избрана от местния парламент. Най-много точки събра бившият председател на Общинския съвет Савина Петкова – 114, а на второ място доц. Христо Паунов със 111, трети бе досегашният временно изпълняващ обществен посредник – Борислав Стаматов с 98.
Резултатите от конкурса нямат задължителен характер, като Общинският съвет ще гласува всички 7 кандидати в класирането. Освен призовата тройка, на гласуване подлежат имената на Снежана Стоянова, Сузана Николова, Георги Величков и Лариса Кътова. Нужните гласове за избор на омбудсман са 34, като преди 5 години никой не събра това квалифицирано мнозинство и с 26 гласа бе избран временно изпълняващ.
Чувства ли се фаворит Савина Петкова за поста, какви са мотивите й да участва, както и какви са и идеите за развитие на институцията – отговорите й пред TrafficNews.
- Госпожо Петкова, на комисията от Общинския съвет бяхте класирана на първо място, чувствалите ли се фаворит за поста?
-Не бих могла да се чувствам фаворит в тази надпревара, благодаря на комисията за оказаното доверие. Мога да кажа, че се чувствам подготвена за длъжността, а всичко ще зависи от гласуването на съветниците.
-Защо решихте да се включите в тази надпревара за поста на обществен посредник?
-Това бе и основният въпрос, който ми зададоха съветниците в комисията - каква е моята мотивация. Считам се за добре подготвена, предвид образованието, което имам – завърших право през далечната 1992 година. Но това, което ме прави по-подготвена е най-вече опитът, който натрупах: 6 години като адвокат, близо 12 години в Правна дирекция към Община Пловдив, като през периода 2008г.2011г. бях и неин директор, не на последно място 4 години като общински съветник и председател на Общинския съвет.
Мисля, че това, което съм натрупала като познания и практически опит, дава възможности да решавам проблеми,използвайки и медиаторските си умения. Последните са наложителни при изпълняването тази длъжност, а благодарение на тях и на познанията и опита могат да я изпълнят със съдържание. Познавам компетенциите и възможностите на обществения посредник и считам, че може да се реализира ползотворна работа за решаване на проблемите на гражданите , както и на по-доброто администриране и управление от страна на администрацията.
Едно от най-важните неща, които искам да направя, ако ми гласуват доверие, е повишаването на правната култура на пловдивчани. Много хора търсят омбудсмана, защото не са успели да се справят сами с една по-сложна правна материя, непознавайки как работи администрацията и какви са нейните компетенции.
Връзката е двустранна – граждани- администрация, администрация-граждани и мисля, че обмудсманът може да е една фигура, която да бъде посредник между тях. Това е и смисълът на тази институция.
-Имали нещо, което искате да въведете, което по една или друга причина не е станало в тази институция?
-Има неща, което бих искала да променя, но това не зависи само от избрания омбудсман. Това ще е една екипна работа, тъй като важна роля ще имат и евентуално хората, които ще бъдат избрани за заместници на обществения посредник.
Идеята е да се направят стъпки, с които омбудсманът да може да реагира предварително на проблеми, които биха могли да възникнат, свързани с подготвянето на нова нормативна уредба от Общинския съвет. Идеята е да се реагира с едни предварителни правни становища, още в момента, в който нормативните актове биват качени на сайта на Общината и тече срокът на общественото обсъждане. Т.е. идеята е да се засили превенцията, а не да се търсят решения на проблеми впоследствие.
Екипът от експерти /двама на брой/е скромен като численост, но за сметка на това са дългогодишни служители от ден първи на тази институция и са с много опит, което ги прави много полезни.
-Какъв трябва да е публичния образ на обществения посредник? Имаме няколко примера, при които той е преди всичко по-пасивна фигура и не влиза в конфликти, но една Мая Манолова например, като национален обмудсман, бе навсякъде, където имаше някакво обществено напрежение?
-За мен общественият посредник е именно медиатор между общинската администрация,от една страна, и юридическите лица и гражданите от друга страна. Преди всичко работата на обществения посредник е именно да посредничи. Не ми харесва идеята тази институция да се превръща в опозиция на властта, нейната роля не е такава, а да бъде посредник и в помощ и на двете страни, така щото да бъдат намирани навреме работещи решения.Последното би допринесло за доверието между тях.Ако в името на голия пиар поради причини,несвързани с конкретната работа, навсякъде в медиите се излива информация от омбудсмана – не съм съгласна.
Медиите могат да бъдат много важен канал за комуникация, но не и да се използват по този начин. Бих се придържала към едно по-технократско звучене, а не това, което визираният от Вас омбудсман правеше.
Още от категорията
Комин без документи бълва сажди в центъра на Пловдив, собствениците: Всичко е законно