Пловдивският административен съд отмени дисциплинарното наказание на началника на Шесто РПУ Николай Кирков, което му бе наложено след проверка във връзка с нарушаване на ограничителните мерки по време на частно парти в ресторант „Сохо“.

Скандалът избухна на 3 ноември, след като пловдивчанинът Ивайло Спасов разпространи видеоклип, на който се вижда че заведението работи след разрешеното от здравните власти време, от вътре се чува силна музика, а полицаите, пристигнали на проверка, не успяват да прекратят партито. В последствие стана ясно, че ресторантът е нает е редовен клиент на заведението, който организирал рожден ден- изненада на общинския съветник Кирил Търев.

Парти изненада за рождения ден на Кирил Търев е в основата на купона в пловдивски ресторантТо е било организирано от близък проятел на общинския съветник

След скандала собствениците на комплекса се извиниха за ситуацията, а по разпореждане на директора на полицията ст. комисар Йордан Рогачев започна проверка на действията на полицията във въпросната нощ. След приключване на върешната проверка на началника на Шесто районно е наложено дисциплинарно наказание „порицание“ за срок от 6 месеца. Заповедта е подписана от зам. директора на полицията. Наказани бяха и служителите, които са били дежурни във въпросната нощ. 

Наказания за пловдивски полицаи след частното парти за рождения ден на Кирил ТъревУниформените ще получат наказание "порицание" за срок от шест месеца

Николай Кирков е оспорвал заповедта пред Административния съд. В жалбата той твърди, че е наказан от „некомпетентен орган“, тъй като по Закона за МВР той е пряко подчинен на директора, който не може да делегира задълженията си на заместник.

Също така полицейският началник е категоричен, че заключенията на проверяващите не са верни, тъй като той по никакъв начин не е ограничавал служителите си да изпълнят задълженията си.

„Обжалваната заповед не съдържа достатъчно описание на обстоятелствата, при които е извършено нарушението – формулировката „действия, насочени към ограничаване на подчинените” е обща и широко посочена, без да е изяснена пряката връзка с деяние, което представлява дисциплинарно нарушение „неспазване на служебните правомощия”, пише в жалбата.

Не са отчетени обективните данни по преписката: ресторантът не е работил като обществено заведение, а като  помещение, в което собственикът е празнувал рождения си ден и не е било отворено за обслужване на граждани; полицаите са издали устно разпореждане съгл. чл.65 ЗМВР, като законът не ги задължава да издадат непременно писмено такова; не е отчетена разликата във времето, обаждането на дежурния към началника е след реакцията на автопатрула в 1,45ч., тоест след като патрула вече е направил устно предупреждение и е получил информация, че заведението не работи като такова. Кирков е уведомен едва след второто посещение, поради което законосъобразно е изискал изготвяне на докладна с обобщение на случая. Ресторант е бил затворен, тъй като е бил почивен ден и предоставен под наем за частни цели, поради което не е била нарушена заповедта на Министъра на здравеопазването, при което са налице единствено твърдения, свързани с шума, който не е бил замерен и няма показания за прекомерен шум“ се казва в жалбата.

От Областната дирекция заявяват, че  жалбата е изцяло неоснователна и Кирков ограничил подчинените си служители при изпълнението на служебните им задължения. Поведението на жалбоподателя правилно е квалифицирано като нарушение на служебната дисциплина по см. на чл.194 ал.2 т.3 ЗМВР.

Мнението на съда е, че не могат да бъдат делегирани правомощия, които законът определя като изрична компетентност на съответния орган и в този случай, зам. директорът не може да накаже началника на районното. Събрана е информация относно заведението от община Пловдив, ОДБХ, РЗИ, ПОИ, вкл. е изготвена докладна записка относно проведени беседи с граждани, живущи на ул.Архимандрит Евтимий”, които заявили че на въпросната дата нямат спомен  да са чули силна музика от ресторант Сохо, която да смущава тяхното спокойствие.

„Вярно е, че Началникът на Шесто РУ-Пловдив би могъл да разпореди предприемане на конкретни действия за преустановяване на нарушенията, но в случая той не е ограничил подчинените си, които от една страна имат преки задължения при осъществяване на дейността си, а от друга – право на преценка за всяка конкретна ситуация, като в случая са предупредили устно, след което са издали устно полицейско разпореждане, което е основание за съставяне на акт и издаване на наказателно постановление.

По тези причини съдът обявява за нищожна заповедта и отменя наказанието на Николай Кирков. Решението не подлежи на обжалване.

Предстои разглеждане на делата на наказаните полицаи, които също са обжалвали наказанията си. По настоящото дело е установено, че те са реагирали своевременно и са отработили всички сигнали, подадени от Ивайло Спасов. Изпълнени са разпоредбите на Закона за МВР, а на следващия ден проверката е продължила и са съставени 2 акта за установени административни нарушения. 

Пловдивчанинът, инспирирал проверката, е сред кандидатите за народни представители на една от политическите формации в града.