Намаляване на броя на разделите, в които се връчват награди – прецизиране, разширяване на обхвата в раздел „Журналистика“, обединяване на раздели или отпадане на такива, в които не постъпват предложения, това са част от предложените промени в статута на наградите „Пловдив”. Проектът е качен за обществено обсъждане.
По предложение на специализираните комисии се формира тричленен експертен съвет, който има задължението да следи срещу възнаграждение културния живот в Пловдив през годината и да прави по минимум 5 предложения във всеки раздел. Хонорарите ще бъдат осигурени от бюджета за организиране на Награда „Пловдив“.
Предвид спецификата на категорията „Архитектура и естетизация на градската среда“ обема от документи, елиминиране на възможността за подаване на неподходящи предложения, се приема становището, постъпило от представители на КАБ и САБ Пловдив, а именно: единствено професионалните организации да внасят предложения след обсъждане и одобрение от техните управляващи органи.
Промени се въвеждат и в статута на още няколко културни проекти, организирани от Община Пловдив.
За Националния поетичен конкурс „Добромир Тонев“ е предложена мандатност на специализираната експертна комисия и увеличаване на наградния фонд, което би придало по-голяма тежест и значимост на наградите.
В правилата за организация на Международния фолклорен фестивал се въвежда лимит на броя на участници от една държава – до 30 човека, в това число танцьори, музиканти, певци, ръководители и придружаващ технически персонал. Въвежда се и изрично условие за изпълнение на автентичен фолклор, като целта е да не се нарушават видове права, чието управление попада в предмета на дейност на Музикаутор.
Въвеждането на статут на Националните есенни изложби е продиктувано от обективната необходимост от промяна в начина на организация. Средствата за организиране на изложби в Културния календар са достигнали прагове, които задължават Община Пловдив в качеството ѝ на публичен възложител да проведе процедура по ЗОП или кураторски конкурс.
С оглед спецификата на материята и с цел да се създаде разнообразен профил на това значимо събитие и да бъдат привлечени специалисти в сферата на визуалните изкуства от цялата страна, се предлага провеждане на конкурс за избор на куратор. Разписани са условията на конкурса, необходимите документи за участие, задълженията на експертната комисия, която ще оценява постъпилите предложения, критериите за оценка.
Поставен на обществено обсъждане е и статутът на Националния фестивал на българското документално и анимационно кино „Златен ритон“, защото до момента това не е правено. Фестивалът се организира съвместно от Община Пловдив и Национален филмов център, като през настоящата година е неговото 28-мо издание. Съставът на журито се определя от организаторите и в него винаги има представител от Пловдив. На Фестивала се присъждат официални награди на журито, на творчески съюзи и организации и други, в т.ч. Награда на Община Пловдив за документален филм и Награда на Община Пловдив за анимационен филм.
Срокът за обществените консултации е 30-дневен, считано от датата на публикуване на информацията на официалния сайт на общината (14.11.2024).
Писмени мнения, становища и предложения се приемат по два начина: в деловодството на Община Пловдив, пл. „Ст. Стамболов“ № 1 или по електронен път на адрес: culture@plovdiv.bg .
С пълния текст на проектите за статути, можете да се запознаете на официалната страница на община Пловдив, раздел Култура, в рубриката Актуално: https://culture.plovdiv.bg/recent
Още от категорията
5 фирми с оферта за дългоочакванa реконструкцията на паважна улица в Пловдив за 3 млн. лева