Най-голямата реформа в спорта вероятно няма да се състои. Преди седмица на страницата на Община Пловдив бе качено предложението, с което се създава новото общинско предприятие „Спорт“ на мястото на ОП „Многофункционална спортна зала“. Репортер на TrafficNews видя обаче, че проекторешението е свалено от страницата на администрацията.
Идеята бе към нея новото предприятие да минат всички спортни обекти в града, както и дейностите, с които се финансира спортния календар и подпомагането на клубовете. С това щеше се закрие отдел „Спорт и младежки дейности”, а ОП „Жилфонд” да отговаря само за търговските и жилищни имоти на Община Пловдив.
Предложението бе, за да се управляват по-адекватно имотите, както и да няма дублиране на дейности.
Предвидената структура на новото бе ОП да е със 70 щата. Освен директор в него влизат 7 души в отдел административен, 6 броя управление на спортните обекти, 43 щата строително-ремонтни дейности и поддръжка, 13 направление „Многофункционална спортна зала”. На практика всички щатове са от другите звена, които се занимават със спортни дейности.
Създаването на ОП „Спорт“ бе анонсирано от кмета Костадин Димитров преди няколко месеца, но явно към момента това няма да се случи.
Една от причините е недоволството от страна на Сдружение ПФК „Ботев“ заради вкарването на двата стадиона в активите на новото ОП. На среща между Илиян Филипов, Борис Гиздаков, Рашко Стоянов и Георги Титюков, бе оповестено, че Община Пловдив смята сама да стопанисва търговските площи през новото ОП. Нещо, което не е било казано от администрацията.
Репортер на TrafficNews се свърза с началника на отдела по „Спорт и младежки дейности“ Иван Запрянов, който също бе един от инициаторите на реформата.
„И аз видях, че предложението е свалено от сайта на Община Пловдив. В обществото тръгнаха слухове, че двата стадиона – „Христо Ботев“ и „Локомотив“ ще бъдат дадени на новото ОП. Това няма как да се случи първо, защото те са в процес на строеж, а след това Общинският съвет трябва да ги зачисли като собственост към някое звено и след това да се отдадат. Все пак, за да не стига до напрежение сред феновете, имахме предложение стадионите да бъдат изкарани и да няма съмнение за бъдещето им стопанисване. Явно обаче се е взело друго решение“, заяви Иван Запрянов.
Както писахме основен противник на новата структура бе бившият зам.-кмет Георги Титюков.
Макар неговата електорална подкрепа да е на дъното, явно влиянието му се запазва в управлението на града и той успя да изпълни целта си. Единственият, който все още е близък до Титюков е зам.-кметът Николай Бухалов. Последният тъй като няма административен опит за всяко нещо се допитва до неговия предшественик, като на практика Титюков още „коли и беси” в ресора.
Борбата на Титюков е отделът и неговите функции да останат, като за началник се сложи близък до него човек, но най-вече послушен. По този начин Титюков ще може отново да харчи по 2 млн. лева на година за спортния календар и финансиране на клубовете по негова инициатива. Неслучайно и по време на срещата, излъчена в страницата на Ботев Пловдив, Титюков заяви, че е „неуместно отдела по „Спорт и младежки дейности“ да бъде закрит. Той обаче се мотивира защо това е проблем.
Още от категорията
Има ли корупция в Пловдив? Ако съдим по резултатите на Икономическа полиция през 2024 – не!