Област Пловдив отново е рекордьор по брой на къщи и кооперации, получили Акт 16. През третото тримесечие на 2024г. 156 нови жилищни сгради са били въведени в експлоатация. В тях са изградени 431 отделни жилища, чиято обща площ възлиза на 53 110 кв. м., показват предварителните данни на Националния статистически институт.
С малка разлика на второ място е столицата, където са Акт 16 са получили 153 сгради. В тях обаче са поместени значително повече самостоятелни жилища (1086) – тоест в столицата се е реализирало по-мащабно строителство на кооперации.
На трето и четвърто място в статистиката се нареждат Бургас (137) и Варна (131). Следва да се отбележи обаче, че показателите за София град се разминават с реалността, тъй като няколко районни администрации са отказали да предоставят данните си, посочват от НСИ. Това вероятно пречупва статистиката, изкарвайки на по-предна позиция област Пловдив.
Колко просторни имоти направиха инвеститорите?
Пловдив област продължава да следва модата, която инвеститорите поставят в последните години – да градят основно по-малки жилища. В новопостроените сгради са поместени предимно двустайни и тристайни апартаменти. За разлика от предходното тримесечие обаче , този път тези с три стаи са повече – 135, а тези с две – 120. Те представляват и близо 60 на 100 от всички, въведени в експлоатация за месеците юли, август и септември.
На този фон, едностайните жилища (38) значително намаляват спрямо тези с четири (53) или пет (63) стаи. Получилите Акт 16 мега имения с шест или повече функционални помещения са повече от обичайното – 22. Сравнение с предходните месеци се забелязва увеличение в дела на мащабните проекти, което бе отчетено и в годишната статистика .
Това донякъде се отразява на резултатите, когато смятаме колко точно е просторен средностатистическия нов апартамент в Пловдивско. По данни на института, полезната площ на въведените в експлоатация жилища за Пловдив и областта възлиза на 53 110 квадратни метра. От тях 75 на 100 е полезната площ на жилищните помещения, в това число кухните над 4 кв. м. (40 150кв.м.), а 13 000 кв.м. са отредени на спомагателните пространства.
Осреднената площ на едно ново жилище в Пловдивско за този период е била 123 кв.м.. Това значително надвишава средното за страната – 93 кв.м.. Ръст се отчита и спрямо данните за предходното тримесечие, когато бяха издадени апартаменти със среден размер от 95 квадрата. Около тази цифра се движеха стойностите на съответните тримесечие на 2022г.(94.4 кв.м.) и 2023г.(96 кв.м.).
За сравнение – най-просторни са новите жилища в областите Смолян - 162 кв.м. и Видин - 162 кв.м., а най-маломерни – в областите Шумен - 65 кв.м. и Търговище - 69 кв.м..
Как се строят сградите?
Точно 100 са сградите, които са със стоманобетонна конструкция. Те представляват 64% от всички въведени в експлоатация жилищни постройки. 54 от 156 са тухлени, а при други две е използвана различна технология.
Средните цифри за страната сочат, че при 7 от 10 новите сгради е използвана стоманобетонна конструкция, докато тухлените постройки са 2 от 10. Най-голям е относителният дял на новопостроените къщи (78.6%), следвани от жилищните кооперации (14.4%). Такива данни обаче НСИ не е публикувало на регионално ниво.
Още от категорията