Пролетта е сезон, който носи свежест и ново начало, но за много хора тя може да бъде период на неприятно състояние на умора и изтощение, наречено още пролетна умора. Това явление не е рядкост и се среща при много хора, които изпитват спад в енергията и общо неразположение в периода от март до май месец. Пролетната умора е състояние, при което човек изпитва изтощение, липса на енергия, лесно уморяване и дори промени в настроението, когато сезонът преминава от зимата към пролетта, споделя пред TrafficNews д-р Спасимира Славчева.

Тя посочва, че този феномен се наблюдава при много хора и може да бъде свързан с редица фактори, които се променят през този сезон. Сред причините за проявяването на пролетната умора у хората са например радиационните въздействия, които повишават чувствителността на нервната система. Наблюдава се в различните възрастови групи. По думите й това състояние засяга основно по-младите хора. Посочи, че боледуването през зимата и намаляването на нивата на витамините и минералите в организма също допринася за това.

Освен това пролетта е сезонът, когато дните стават по-дълги, а нощите по-кратки. Тази промяна води до хормонални изменения в организма, като например намаляване на нивото на мелатонин и увеличаване на серотонина. Това може да доведе до изтощение и промени в настроението.

„През зимните месеци организмът работи по-бавно и е чисто енергийно по- изтощен. Когато настъпи пролетта и времето започва да се затопля, тялото трябва да се адаптира към новите условия, което може да доведе до чувство на умора и липса на енергия”, сподели д-р Славчева.

Добавя, че пролетта е и сезонът на алергиите, през който се задействат от полените. Те могат да имат сериозно влияние върху нивата на енергия, предизвиквайки умора и неразположение.

Пролетната умора се проявява с различни симптоми, които могат да бъдат както физически, така и психически. Основните признаци включват липса на енергия и усещане за постоянна умра, проблеми със заспиването или недостатъчно дълбок сън, намалена концентрация и по-ниска работоспособност, раздразнителност и промени в настроението, главоболие и понякога болка в тялото.

Славчева споделя, че понякога пролетната умора влияе дори и на апетита ни, като в повечето случаи се наблюдава липса на такъв, а при някои пациенти е отчетено повишено желание за консумация на въглехидрати. Според специалиста, има няколко стратегии, които можем да прилагаме, за да се чувстваме по-добре през този период.

„Осигурете си достатъчно витамини, минерали и протеини чрез разнообразно меню. Особено важно е да увеличите приема на витамини от групата B, витамин D, както и на антиоксиданти, които се съдържат в пресните плодове и зеленчуци. Редовните физически упражнения подобряват циркулацията на кръвта, повишават енергията и подобряват настроението. Дори разходки на чист въздух за 30 минути дневно могат да имат чудотворен ефект.  Осигурете си достатъчно време за сън. Пролетта е сезон, когато тялото се адаптира, така че е важно да спазвате здравословен режим на сън и да се стараете да спите поне 7-8 часа на нощ. С повишаването на температурата през пролетта е важно да пиете достатъчно вода, за да избегнете дехидратация, което също може да бъде причина за умора”, коментира тя.

Съветва още да се излагаме по-често на слънце, тъй като това стимулира производството на витамин D и подпомага регулирането на биологичния ритъм, което може да има положителен ефект върху настроението и енергията.

„Пролетната умора може да бъде изострена от стреса. Опитайте се да намалите натоварването и да отделяте време за релаксация, медитация или просто за хобита, които ви радват. Ако симптомите на умора не преминават или се усилват, не пренебрегвайте консултация с лекар. Понякога умората може да е свързана с други здравословни проблеми, като анемия или хормонални неравновесия”, съветва тя.

Допълва, че пролетната умора е естествена реакция на организма на промените в сезона, но с малко внимание и грижи можем да се справим с нея.