Общинският съвет прие Наредбата за насърчаване на инвестициите в Община Пловдив, с която се правят отстъпки за големи инвеститори. Нормативният акт е подзаконов, като с него се прилага националното законодателство в таз сфера.
Частта от нея, която предизвика дебати е правото на инвеститори да купуват общинска земя без търг, или да получават имоти с безсрочно право на строеж за реализация на инвестиционните им намерения.
Добромира Костова от „Демократична България” поиска тази част за даването на имоти без търг да отпадне, тъй като това води до риск за и без това малкото общински имоти, които има под тепетата.
Зам.-кметът Стефан Стоянов заяви, че въпросната наредба и отстъпки имат по-скоро имиджов момент и са послание към потенциални инвеститори, които да дойдат в Пловдив.
„Досега не е идвал инвеститор в Пловдив, който да иска имот. Първо защото основните терени и инвестиции са около Пловдив заради характера на икономическите зони. От друга страна Община Пловдив напрактика няма такива терени. Има един терен в индустриалната зона в „Тракия”, който е накрая на града”, каза зам.-кметът по бизнес развитие. Той обясни, че наредбата предвижда ангажимент за защита на обществения интерес на инвеститорите при хипотеза, че те вземат подобен терен в Пловдив. Те трябва да разкрият между 25 и 50 работни места за минимум 3 години, а инвестицията да е 5 пъти по-голяма от стойността на имота, ако това се случи.
„Искам да избегнем друг момент. Много важно е като Общински съвет и администрация да излъчваме добронамереност към инвеститорите. Ако не се приеме тази наредба, то ще има спорно послание. В момента преговаряме с 12 компании, 4 от които аутсорсинг и 2 в IT сектора”, каза Стоянов.
Наредбата е приета от Общинския съвет с над 35 гласа, като в нея записано, че се цели да се насърчат производства и услуги с висока добавена стойност, да се повиши регионалната икономическа активност и генериране на заетост чрез откриване на нови високопроизводителни работни места.
Наредбата е свързана със Закона за насърчаване на инвестициите, с които се определят условията и реда за издаване на сертификат клас В, които ще е издават от Община Пловдив. Предвидените насърчителни мерки за проекти със сертификат за клас В са:
1.Съкратени срокове за административно обслужване;
2.Индивидуално административно обслужване;
3.Придобиване на право на собственост или ограничени вещни права върху имоти - частна общинска собственост.
Продажбата на имоти се прилага в случай че не е заявена от инвеститор за издаване на сертификат за инвестиция клас А, клас Б или за приоритетен инвестиционен проект за същия имот - частна общинска собственост. Сертификатите от клас А и Б се издават от държавата, като Общината Пловдив ще може да издава третия най-нисък клас. За него е предвидено, че трябва да инвестира най-малко 1 млн. лева и да създаде нови работни места.
Първият проект, който бе реализиран по Закона за насърчаване на инвестициите бе проектът за високотехнологичен център по растителна защита в „Тракия”. Проектът за 15 млн. лева получи от Общинския съвет имотът с безсрочно право на строеж.