Водещи учени от цялата страна представят последните си научни постижения в рамките на няколко дни в Пловдив. Днес бе даден старт на втория Пловдивски фестивал на науката, събиращо стотици деца и младежи, давайки уникална възможност на младите хора да се потопят в магията на науката, да изследват нови технологии и да се запознаят с последните научни постижения по достъпен и увлекателен начин.
Учениците ще имат шанс да се запознаят с работата на водещи учени и изследователи, които представят на живо резултатите от своите изследвания в области като физика, биология, химия, астрономия и инженерство. Това не само че прави научните концепции за тях по-разбираеми, но също така и ги мотивира да се насочат към научни кариери.
В периода от 28 ноември до 1 декември в сградата на Центъра по растителна и системна биология и биотехнология посетителите ще могат да слушат, обсъждат, изпробват, дебатират, научат, четат и видят наука от Пловдив, България и света. Програмата включва повече от 100 индивидуални събития за различни възрасти и типове публика – деца, ученици с учители, семейна публика и дори стриктно 18+.
Над 1000 пловдивски ученици от 1 до 12 клас са регистрирани от своите учители за близо 2000 места в Училищната програма, като днес стотици пловдивски ученици наблюдаваха разнообразни изложби, посветени на 70-годишнината на ЦЕРН, на научни илюстрации и на животински видове в риск от изчезване.
Щандовете на учени, иноватори и технолози пък привлякоха вниманието им с вълнуващи демонстрации, експерименти и игри в контакт с науката. Днес и утре програмата е разделена на Училищна и Основна, като всички събития са безплатни.
„Основната идея на Фестивалът на науката е на първо място да запознаем хората от града с науката, която се прави вътре в града и с лицата на науката, които са пловдивски учени и сътворяват, работят по проекти, които са от значимост за всеки един от нас като хора, но и са включени в решаването на глобални въпроси. Още тази вечер ще видим един от най-прочутите български учени, проф. д-р Милен Георгиев, който е единственият български учен, награждаван с четири награди „Питагор” за своите постижения. Тази вечер той ще говори за нас възрастните, не за децата. За това доколко и как работата, която той и неговият екип извършва ще помогне за решаване на проблеми свързани с въздействието на околната среда върху кожата ни”, разказва пред репортер на TrafficNews един от организаторите на фестивала Любов Костова.
Децата видяха и първата по рода си у нас анти-треморна ръкавица, върху която работят изобретатели от Пловдив в помощ на хора с тремори. Зад нейното създаване стои студентът по информатика Мартин Тотев от Пловдивския университет, който обясни на учениците какъв е механизмът на ръкавицата и за какво служи.
„Много е интересно! Аз и моите съученици посещаваме фестивала за втора година. Тази година е дори още по-интересно от миналата. Изложбите са много вълнуващи и нещата, които учените ни представят са много полезни за нас. Най-вълнуващо е, че ще можем дори да поиграем с компютри, роботи и дори да ги програмираме”, разказа Александър, който е четвъртокласник и споделя, че мечтае да стане IT специалист.
Студенти от Техническия университет пък представиха как от 3D принтер може да излезе най-новия 6-тактов двигател на марката „Порше“.
По време на фестивала обичайните пространства се преименуват с научни термини – Зала Космос и Зала Лаборатория ще са място за презентации, научно шоу и дискусии, а Зала Енергия и Зала ДНК ще приютява практическите работилници.
„Ще научим дали ще видим синтетична кожа, която да поправя проблемите от UV лъчите и въздействия върху кожата и нашия организъм. Ще видим и много други пловдивски учени в залите, които ще говорят на теми от медицина, вируси и космос, до какво се очаква да открием в него и да очакваме ли да намерим алтернативни форми на живот, както и възможно ли е да имаме създаване на изкуствени матки при репродуктивни проблеми на жените. Ще видим теми, свързани с околната среда, но поднесени по начин, по който е и забавен и изключително атрактивен, но също така и много въздействащ. Ще видим какво е мястото и какви са надеждите за използването на изкуствения интелект, за който толкова много говорим в различни аспекти на здравеопазването, ще видим какви са ограниченията му за момента и ще можем да дебатираме с учените относно нашите собствени страхове. Най-малкото защото е необходимо, когато си съставяме мнение да знаем върху какво стъпваме и истинските факти на учените”, добави Любов Костова.
Сред лицата, с които ще се срещнем на фестивала са биотехнологът от Пловдив проф. д-р Милен Георгиев, който е най-награждаваният с Награда „Питагор“ на МОН български учен. На място ще бъдат и палеонтологът проф. Майкъл Санди, който работи в Центъра по растителна и системна биология и биотехнология, микробиологът и вирусолог Проф. Радостина Александрова от БАН, доаейнът на българските изследвания в Антарктика, геолози, химици, зоолози, астрономи, психоаналитици и други. Сред участниците са и екипи от Технически университет, Института по овощарство, Аграрния университет и Медицински университет.
„На 1 декември е Международния ден на Антарктика и по този повод ще погледнем към най-отдалечената лабораторна база на България на Ледения континент, където работят и пловдивски учени. В училищната програма е включено представяне на професиите, които могат да отведат младите хора до Антарктида. През всички дни на фестивала публиката в Зала Космос и Лаборатория с Аурубис ще бъдат подканени да влизат в залата с различни звуци, записани от музикантката Марина Великова по време на престоя й на българската антарктическа база и научноизследователски кораб”, сподели още Костова.
Пловдивският фестивал на науката се организира от Фондация „Красива наука” под патронажа и националното партньорство на Министерство на образованието и науката, и основни партньори в града Община Пловдив и Центърът по растителна и системна биология и биотехнологии, университети, изследователски институти, образователни и културни организации, медийни и международни партньори, сред които множество пловдивски партньори.
Галерия:
Още от категорията
Съдът в Солун осъди подсъдимите за смъртта на българина Тоско Бозаджийски, убит от футболни ултраси