Прекрасната сграда на ъгъла на улиците „ „Цар Иван Александър“ 2 и „Густав Вайганд“ в центъра на Пловдив , която бе съборена миналата година, ще трябва да бъде възстановена в първоначалния й вид. Очаква се министърът да подпише заповедтта, с която да й бъде върнат статута на паметник на културата. Това съобщи директорът на Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) арх. Петър Петров в подкаста на БНТ „Къде живеем“ с Камен Коларов.
Къщата, собственост на „Медичи Проппърти Груп“ , бе съборена с План за безопасност и здраве, който по принцип се използва при разрушаване на опасни сгради. В случая обаче на фирмата, която разрушаваше къщата, й отне близо две седмици, за да я събори.
След като избухна скандала и граждани изразиха своето недоволство от разрушаването на поредната емблематична сграда в Пловдив, стана ясно, че през 2011 година по неясни причини статутът „Единичен паметник на културата“ на сградата е бил свален.
На въпрос на водещия как е било допуснато това, арх. Петров отговори: „Трябва ли да Ви обяснявам как се променя обстановката на всеки 10 години в страната? Вие всички го знаете. Вие всички знаете какво се случи с огромното богатство на страната през последните 20-30 години. Къде е то сега? То беше разпродадено и разграбено. Това се случва и с културното наследство. Същото е. И е време да го спрем!“.
Той допълни, че производството за актуване на знакови сгради в Пловдив върви в момента и ще приключи с административния акт на министъра.
Арх. Петров поясни, че има богата документация, богат архив, който ще позволи да бъде възстановена фасадата „без да бъде преизграждана цялата сграда“.
По същият ред бе възложено въстановяването на фасадата на къщата на Куцоглу зад общината , разрушена от „Верона Резиденс“. За съжаление фасадата на новопостроената кооперация има сериозни разминавания с оригиналната фасада.
През последните няколко години Пловдив загуби доста знакови сгради в центъра, като всяка от тях бе съборена с въпросния План за безопасност и здраве. Пловдивските „Медичи“ – събирателен образ на инвеститорите, които рушат културното наследство на града , правят всичко възможно да изпреварят заповедтта на министъра на културата, която ще добави повече от 300 сгради към списъка с инвидуални паметници на културата. Въпросът е кой ще изпревари – държавата или строителите, за които красивите къщи, устояли повече от век нямат никаква стойност освен като терен за поредната кооперация в която квадратният метър започва от 4000 евро.